Nowa fala Polaków w Kanadzie?

Polacy w Kanadzie Series paźd 20, 2012 at 6:00 pm

Irlandzka Polonia spotkała się z kanadyjskim Ministrem Obywatelstwa, Imigracji i Wielokulturowości Jasonem Kenneyem. Spotkanie zostało zorganizowane przez Kongres Polonii Kanadyjskiej. Poza ministrem ze strony kanadyjskiej udział wzięli w nim specjalni goście: Ambasador Kanady w Irlandii Loyola Hearn oraz przedstawiciel Wysokiego Komisarza (High Commissioner) z Londynu.

Kongres Polonii Kanadyjskiej reprezentował wice-prezes Tony Muszyński z Alberty, prawnik, właściciel biura specjalizującego się w sprawach imigracji do Kanady oraz Wojciech Wrona z Irlandii, wydawca, podróżnik, przedsiębiorca.

W spotkaniu udział wziął także Marek Domaradzki, prawnik i konsultant imigracyjny z Kanady.

Zainteresowanie spotkaniem i tematem emigracji Polonii z Irlandii do Kanady przerosło najśmielsze oczekiwania organizatorów jak i kanadyjskich gości. Na spotkanie przybyło 243 gości. Odbywało się ono jednocześnie z trwającymi w Dublinie targami pracy i kariery Working Abroad Expo: Kanada – Australia – Nowa Zelandia, co zdecydowanie zmniejszyło frekwencję na spotkaniu.

Minister Kenney poinformował o nadchodzących zmianach w prawie imigracyjnym do Kanady i ułatwieniach z tym związanych dla posiadaczy polskich paszportów. Przypomniał, że już od 2008 roku Polacy posiadający paszporty biometryczne mogą korzystać z bezwizowego ruchu turystycznego do Kanady. Wizy turystyczne dla Polaków w 2008 roku formalnie zniosła Kanada w czasie urzędowania ministra Kenneya. Minister zauważył, że pod wieloma względami Kanada wyprzedza swojego południowego sąsiada, który m.in. wciąż utrzymuje wymóg wizowy dla Polaków. Powiedział także, że w drugiej połowie 2012 roku Kanada zmienia system imigracji, co nie ma precedensu od lat 60-tych. Wiele ułatwień pojawiło się właśnie z myślą o 250,000 Polakach, którzy zdobyli w Irlandii doświadczenie zawodowe i komunikują się w języku angielskim.

Tony Muszyński poinformował Polonię w Irlandii o projekcie wspierania imigracji zawodowej do Kanady – w ramach tzw. Athabasca Project, którego inicjatorem jest Kongres Polonii Kanadyjskiej. Opowiedział przybyłym o realiach życia polonijnego w Kanadzie oraz o nieograniczonych możliwościach jakie niesie ze sobą nowe życie w Kraju Klonowego Liścia.

Marek Domaradzki poinformował o najistotniejszych z punktu widzenia Polaków zmianach w prawie imigracyjnym i rodzajach selekcji w procesie imigracji, a także wymogach z tym związanych

Wojciech Wrona przedstawił rys historyczny polskiej emigracji do Irlandii, a także przedstawił ministrowi listę najczęściej pojawiających się specjalizacji reprezentowanych przez gości zebranych na sali.

Uczestnicy zadawali pytania dotyczace m.in. emigracji w zawodach regulowanych w Kanadzie, możliwości emigracji wraz z rodziną, partnerkami, partnerami do Kanady, a także ich statusu po przyjeździe do Kanady, o możliwościach prowadzenia własnej firmy czy zakupu domu w Kanadzie.

Spotkanie odbywało się tylko w języku angielskim, a poziom merytoryczny, a także znajomość języka angielskiego irlandzkiej Polonii zafascynowały ministra Kenneya, który stwierdził, że Kanada potrzebuje takich właśnie kandydatów oraz takich Kanadyjczyków. Minister przypomniał, że wystarczy mieszkać w Kanadzie 3 lata posiadając status stałego rezydenta (Permanent Resident Status), aby otrzymać kanadyjskie obywatelstwo i paszport.

Minister Kenney zapowiedział, że chętnie weźmie udział w kolejnym spotkaniu tego formatu z Polonią w Irlandii w marcu 2013 i przyprowadzi ze sobą pracodawców kanadyjskich, polecając im polskich pracowników.

Podyskutuj o tym na Forum