Izrael aresztował byłego kanadyjskiego posła

Series Top News paźd 21, 2012 at 12:46 pm

Załoga statku Estelle płynącego z misją humanitarną pod szwedzką banderą została aresztowana na wodach międzynarodowych podczas próby przełamania blokady morskiej jaką stosuje Izrael wobec palestyńskiej Gazy.

Według izraelskiej rzeczniczki wojskowej, nikt nie odniósł obrażeń, gdy piechota morska weszła na pokład trójmasztowego szkunera Estelle po zignorowaniu przez niego sygnałów, by zawrócił. Żaglowiec skierowano do izraelskiego portu Aszdod.

Były poseł Jim Manly

Rzecznik organizatorów rejsu poinformował, że na Estelle znajdowało się 30 propalestyńskich działaczy z Europy, Kanady i Izraela oraz towary stanowiące pomoc humanitarną, w tym cement, piłki do koszykówki, książki dla dzieci i instrumenty muzyczne.

Na pokładzie oprócz parlamentarzystów i działaczy praw człowieka znalazł się były kanadyjski poseł z ramienia NDP – 79-letni Jim Manly, a także Yonatan Shapira – były kapitan izraelskich sił powietrznych, obecnie pokojowy aktywista, działacz grupy “Bojkot od wewnątrz”

Statek zatrzymano w odległości 30 mil morskich od brzegu i odholowano do jednego z izraelskich portów. Zapowiedziano, że wszyscy cudzoziemcy zostaną przesłuchani, a następnie wydaleni z Izraela w ciągu 72 godzin.

- Jesteśmy przeciwko przemocy i chcemy zwrócić uwagę na bezprawną okupację Gazy. Mamy nadzieję, że rząd Kanady wesprze nas w obronie naszych praw – powiedział Jim Manly na filmie nagranym wcześniej na wypadek aresztowania i udostępnionym obecnie przez syna.

Rząd premiera Harpera jak dotąd krytykuje podobne obywatelskie akcje łamania izraelskiej blokady uznając je za „nieskuteczne“.

Izrael utrzymuje ścisłą morską blokadę kontrolowanej przez Hamas Strefy Gazy, uzasadniając ją potrzebą zablokowania przemytu broni. Izrael i sąsiedni Egipt ograniczają też ruch lądowy do i z enklawy.

Palestyńczycy określają blokadę jako “zbiorową karę” dla 1,6 mln mieszkańców. Sympatycy sprawy palestyńskiej kilkakrotnie podejmowali nieudane próby przełamania blokady morskiej. 31 maja 2010 roku wysadzeni ze śmigłowców i łodzi szturmowych izraelscy komandosi zaatakowali płynący do Strefy Gazy w składzie “flotylli wolności” turecki prom Mavi Marmara. W ataku tym zabito dziewięciu Turków, raniono 45, co spowodowało znaczne i trwałe pogorszenie dobrych wcześniej stosunków Turcji z Izraelem.