Benzyna poniżej $1/L

Lokalnie Series Top News paźd 23, 2012 at 12:33 pm

Choć to brzmi mało wiarygodnie, wielu ekspertów jest zgodnych: jeszcze przed końcem roku średnia cena benzyny w GTA spadnie poniżej dolara za litr.

Dziennik The Toronto Star“ przepytał znawców tematu i okazało się, że uważają oni, że jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia na stacjach powrócą tabliczki z ceną: 99 centów za litr.

Z kolei związany ze stacją radiową znany prognostyk En-Pro uważa, że benzyna nie będzie tańsza niż $1.20/L. Wszyscy jednak zgodni są, że paliwo wkrótce radykalnie potanieje.

Eksperci twierdzą, że nie ma żadnych racjonalnych powodów na utrzymywanie tak wysokich cen, jakich doświadczamy teraz, więc po wzmożonym, letnim ruchu na drogach, możemy oczekiwać znaczących obniżek. Rafinerie nie pracują już na pełnych obrotach i tworzą zapasy.

Założyciel portalu GasBuddy.co (monitorującego trendy na stacjach benzynowych) Jason Toews twierdzi, że na obszarze GTA paliwo będzie zawsze tańsze ze względu na olbrzymią konkurencję pomiędzy istniejącymi stacjami. Żadna z nich nie chce raptownie zniżać cen, ponieważ im dłużej je utrzymuje tym wyższy ma profit. Nie ma jednak żadnego powodu, aby benzyna w Toronto kosztowała więcej niż w Reginie, skoro podatek paliwowy w Saskatchewan jest niższy niż w Ontario. Zresztą w zimie cena paliwa jest zawsze znacznie wyraźniej związana z ceną baryłki ropy naftowej – twierdzi Toews.

Jego zdaniem, na początek kilka stacji zacznie flirtować z ceną $0.99, a za nimi mogą podążyć inne ale w nowym roku ceny znów poszybują w górę, a latem powrócą do cen nawyższych – czyli powyżej $1.30.

Poprzedniej zimy średnia cena paliwa na terenie Toronto wynosiła $1.15 i była około 10 centów niższa niż rok wcześniej….