Podliczono języki Kanady

Top News paźd 24, 2012 at 5:55 pm

Opublikowano wyniki ogólnokanadyjskiego spisu powszechnego z 2011 roku, z którego wynika, że Kanada jest krajem niezwykle wielokulturowym – mówi się tu ponad 200 językami.

Aż 17.5% populacji czyli 5.8 mln mieszkańców rozmawia w swoich domach co najmniej dwoma językami. Oznacza to wzrost o 14.2% i 1.3 mln ludzi w stosunku do danych zebranych w wyniku poprzedniego spisu w 2006 roku.

Spośród wspomnianej liczby 5.8 mln mieszkańców większość mówi po angielsku oraz językiem obcym (nie francuskim) jak np. pendżabski lub mandaryński.

Francuskim i angielskim zarazem operuje w domach tylko 1.3 mln mieszkańców.

Coraz rzadziej w użyciu są języki aborygeńskie – posługuje się nimi o 1.7% mniej osób niż przed 6 laty, pomimo przyrostu naturalnego w tej grupie i pomimo intensywnych prób rewitalizacji swej kultury przez plemiona Pierwszych Narodów.

Najnowszy spis wykazał, że najpopularniejszym językiem nieoficjalnym w Kanadzie jest pendżabski, zadeklarowany przez 460 tysięcy osób. Ale w grupie języków spokrewnionych (jak np. Urdu) jest to już  ponad i mln 180 tys. ludzi.

Drugą pozycję zajmuje grupa języków chińskich (mandaryński, kantoński itp.) – 1 mln 113 tys.

Ale największy przyrost procentowy – o 64% -  odnotowano w języku tagalog, którym posługują się Filipińczycy.

W sumie w Kanadzie aż jedna piąta populacji (6.6 mln) używa języka innego niż oficjalny angielski i francuski. Dwie trzecie z tej liczby przyswoiło angielski jako swój drugi język.

Statistic Canada informuje, że osoby posługujące się na codzień imigranckimi językami skupiają się (80%) w dużych alomeracjach, jak Toronto, Montreal, Vancouver, Calgary, Edmonton i Ottawa-Gatineau.

Spis informuje również, że 32.2% populacji czyli jedna trzecia narodu, posługuje się domu językiem imigranckim. Statystycznie najczęściej – kantoneskim, a następnie pendżabskim.

W ścisłym Toronto rozkład języków nieoficjalnych przedstawia się następująco:

 

Jeśli chodzi o język polski w największych miastach, to w pierwszej dwunastce najpopularniejszych języków jesteśmy obecni tylko w Edmonton (poz. 11).

Natomiast w kilku innych miastach, jak Mississauga, Milton i Halton Hills – polski okazał się trzecim najczęściej używanym językiem (oddzielny artykuł TUTAJ).

Powyższa tablica obrazuje największy przyrost (w procentach) osób, które używają w Kanadzie 25 najpopularniejszych języków imigranckich od roku 2006 (poprzedni spis powszechny). Obserwujemy spadek polskojęzycznych mieszkańców o ok. 5%.