Szczepionki antygrypowe na indeksie

Lokalnie Series paźd 27, 2012 at 10:23 am

Kanada dołączyła do kilku krajów europejskich wstrzymując dostawy szczepionek przeciw grypie sezonowej, wyprodukowanych przez giganta farmaceutycznego Novartis. We włoskiej fabryce firmy znaleziono w nich drobne białe cząsteczki z aktywnymi szczepami wirusa.

Kanadyjskie Ministerstwo Zdrowia wstrzymało dystrybucję i zapobiegawczo zaapelowało do lekarzy o nieużywanie tej szczepionki. Dwie szczepionki z Novartisu sprzedawane tutaj pod nazwami Fluad lub Agriflu obejmują 20% wszelkich szczepionek przeciwgrypowych stosowanych w Kanadzie.

Obie szczepionki są sprzedawane pod postacią jednorazowych porcji rozmieszczanych w strzykawkach. Fluad stosuje się u osób powyżej 65 roku życia.

Dr. Allison McGeer, specjalistka od chorób zakaźnych w Mount Sinai Hospital powiedziała reporterom, że osoby ktore już przyjęły szczepionkę Novartisu nie powinny się obawiać żadnych skutków ubocznych. Jej zdaniem, najwięcej obaw budzi fakt, że szczepionka “nie zadziała jak należy”.

W Europię stosowanie szczepionki Novartisu zablokowano w Austrii, Niemczech, Szwajcarii i we Włoszech. Firma Novartis wydała oświadczenie, informując że zaaplikowano już ponad milion szczepionek i nie stwierdzono skutków ubocznych. Do Kanady dostarczono już 70% zamówionych szczepionek (około 1.5 mln porcji).

Szczepienie prewencyjne przeciwko grypie ma tyle samo zwolenników co przeciwników. Wiele osób jest nadal bardzo podejrzliwych w stosunku do akcji szczepiennej.

Szczepionki dają umiarkowaną ochronę przed grypą, jednakże ochrona ta może być znacznie mniejsza lub może w ogóle nie występować w niektórych sezonach zachorowań na grypę. Brakuje dowodów, że szczepionka ta jest skuteczna u osób w wieku 65 lat lub starszych. Lekarze przyznają, że średnia skuteczność w wieku 65 lat wynosi 40–50%, a powyżej 70 roku życia 15–30%.

Wg przeglądu Cochrane z 2008 szczepionki przeciw grypie są skuteczne u zdrowych dzieci w wieku od dwóch lat, natomiast dostępnych jest niewiele danych na temat skuteczności u dzieci poniżej dwóch lat. Centers for Disease Control and Prevention zaleca szczepienie przeciw grypie każdego dziecka w wieku powyżej 6 miesięcy.