Przyszła do nas Sandy

Lokalnie Series paźd 30, 2012 at 4:16 am

Pierwszą i jedyną ofiarą śmiertelną Sandy w Kanadzie stała się mieszkanka  Toronto, która zginęła uderzona rozpadającymi się pod wpływem wiatru metalowymi fragmentami billboardu firmy Staples. Zginęła na miejscu w poniedziałek o 19:20 w okolicach Keele i St. Clair.

===

Hydro One  informuje o ponad 330 przerwach w dopływie prądu. Na terenie GTA pozbawionych energii zostało około 55 tys. mieszkańców, głównie w okolicach Beaches. W Ontario nie ma prądu  91 tysięcy ludzi. Tysiące domów nie mają energii elektrycznej w Walkerton, Bowmanville, Parry Sound  i Trenton.

===

Upadające trzewo przygniotło jadący samochód raniąc kobietę w środku (Main Street i Rosedale Avenue). Auto do skasowania.

===

Władze miejskie Toronto już wcześniej wystąpiły z apelem do mieszkańców GTA o to, aby przeznaczyli czas na niezbędne zabezpieczenie domów przed zalaniem w przypadku nagłych powodzi. Przypomniano o podstawowych zabezpieczeniach. O usuwaniu opadłych liści, których nagromadzenie toruje wodzie drogę do ulicznych studzienek ściekowych i drenów przy posesjach. W piwnicach należy przenieść rzeczy zalegające na podłodze na wyższe półki, a zwłaszcza wszelkie chemikalia.

Wszelkie podstawowe informacje jak zabezpieczyć się przed zalaniem domu – miasto Toronto umieściło TUTAJ.

Po przejściu Sandy na Bahamach

Inne informacje z ostatniej chwili: patrz okienko NAJSZYBCIEJ na głównej stronie bejsment.com

STRATY

Huragan wcześniej dokonał zniszczeń na Jamajce, Kubie, Bahamach, Haiti oraz na Florydzie. Zabił na Karaibach co najmniej 70 osób i zniszczył tysiące domów. Obecnie uderzył we wschodnie wybrzeże USA. Miał dotrzeć pod postacią tropikalnego sztormu ale ponownie nabrał siły huraganu. Już wiadomo, że jest to  największy system burzowy jaki powstał dotąd nad Oceanem Atlantyckim i drugi największy nadkontynentalny front burzowy od roku 1988, o

Sandy – widok z przestrzeni kosmicznej

szerokości 1300 km. We wschodnich stanach USA huragan już spowodował wiele powodzi oraz zerwań trakcji elektrycznych, zwłaszcza w New Jersey. W Północnej Karolinie zaginęło dwóch marynarzy. W Atlantic City praktycznie wszystkie ulice miasta znajdują się po wodą. Jest co najmniej 33 ofiary śmiertelne.

STAN WYJĄTKOWY

14 stanów, a także

Wejście do metra w Nowym Jorku

miasto Nowy Jork, ogłosiło stan wyjątkowy. “Frankenstorm” przyniósł pierwszy w tym roku śnieg w Appalachach oraz na terenach od zachodniej Pensylwanii

Nowojorska giełda “zabezpieczona”

do Wirginii Zachodniej. Starcie z frontem arktycznego powietrza z północy wywołało opady śniegu w nad jeziorem Górnym w Ontario. Od Wirginii przez New Jersey po Nowy Jork władze w stan pogotowia postawiły zastępy różnego rodzaju służb ratunkowych i opracowały najgorsze scenariusze. To największy huragan w tych stronach od 100 lat. Burmistrz Nowego Jorku zarządził w niedzielę obowiązkową ewakuację 375 tys. ludzi mieszkających na niżej

Zaciemniony Manhattan bez prądu

położonych terenach miasta.

- Robimy wszystko, żeby być przygotowani na najgorsze, ale apelujemy o to, aby nie panikować – powiedział. Zdecydowano się też zawiesić całkowicie komunikację publiczną w stanach Nowy Jork i Connecticut, włącznie z największym na świecie systemem metra w Nowym Jorku. Zarządzono zamknięcie w Nowym Jorku wszystkich szkół publicznych i odwołanie imprez publicznych pod gołym niebem.

Niedziela rano w Ocean City (Md)

Gubernatorzy Nowego Jorku i New Jersey zalecają mieszkańcom stanu przygotowanie najpotrzebniejszych rzeczy: jedzenia, wody, gotówki, leków, radia na baterię, latarek itd. W Atlantic City obito deskami wszystkie okna wystawowe, z obawy zarówno przed wiatrem, jak i przed włamaniami. Najwięcej obaw niesie podmycie gruntów i silne wiatry, które w sumie spowodują upadek wielu drzew, a co za tym idzie – liczne zerwania trakcji elektrycznej. Szacuje się, że nawet 10 mln ludzi może pozostać bez prądu w domach. Już w poniedziałek wieczorem bez elektryczności zostało około 10 mln ludzi w stanach New Jersey, Virginia, Delaware, Maryland, Massachusetts, New York, Pennsylvania, North Carolina, Rhode Island i New Hampshire. W Nowym Jorku – milion mieszkańców bez prądu, Manhattan w ciemnościach.

ONTARIO

Powstało około 30 scenariuszy synoptycznych co do kierunku ścieżki huraganu na kontynencie i na terenie Kanady. Niektóre sugerowały zwrot w kierunku Nowej Szkocji ale kanadyjski Weather Office przewiduje kierunek na południowe Ontario oraz Quebec. Sam huragan swym rozmiarem przewyższał obszar Ontario.

Millford, Connecticut, poniedziałek

W rejon GTA huragan dotarł pod postacią post-tropikalnego sztormu  najsilniej w nocy z poniedziałku na wtorek. Władze ostrzegały aby trzymać się z daleka od brzegów rzek i strumieni, które mogły występować z brzegów.

Apelowano również do kierowców o wyjątkowo ostrożną jazdę i unikanie przejazdów przez drogi ze znacznymi obniżeniami, w których zatrzymywać się będzie woda. Osobny apel dotyczy uprzątnięcia opadłych liści, które mogą zapychać studzienki ściekowe i rowy melioracyjne.

Kanadyjski Czerwony Krzyż wydał komunikat, nawołujący mieszkańców Ontario do wcześniejszego zaopatrzenia się w wystarczającą ilość żywności i wody pitnej na co najmniej 72 godziny. Powód? Mogą wystąpić lokalne powodzie i ewakuacje lub liczne przerwy w dostępie energii elektrycznej.

Osoby planujące podróże samochodem powinny przełożyć je ze względu na możliwość częściowego zalania dróg lub powalonych słupów trakcji elektrycznej.

Przerwy w dopływie prądu należy zgłaszać pod numer: (Toronto Hydro) 416-542-8000.

Numeru 9-1-1 używamy wyłacznie do ratowania życia! - apeluje policja.

Najsilniejsze wiatry wystąpiły w południowo-wschodniej części Ontario, w regionie miast takich jak Niagara, Hamilton i Sarnia. Sandy  sparaliżował setki połączeń lotniczych pomiędzy Stanami i Kanadą oraz resztą świata. Linie lotnicze zezwalają na zmianę rezerwacji lub odwołanie lotu pomiędzy poniedziałkiem i środą bez naliczania kar. Szczególnie narażone na odwołanie są rejsy do Newark, na lotniska Laguardia i JFK, do Filadelfii,

Poskręcany w poniedziałek dźwig na wieżowcu w Nowym Jorku

Waszyngtonu  Bostonu i Baltimore. Setki lotów do i z Toronto (również w Montrealu) zostało już odwołanych, a w Stanach – ponad 7000 lotów.

Aby sprawdzić status Twojego lotu wejdź TUTAJ.

Bieżący rozwój huraganu/sztormu – TUTAJ.