Prawnik aresztowany za zabójstwo męża-geja

Lokalnie Series list 2, 2012 at 4:59 pm

Allan Lanteigne

Policja torontońska zorganizowała konferencję prasową, na której ogłoszono, że został aresztowany sprawca zagadkowego morderstwa sprzed roku.

Ofiarą był 49-letni księgowy z Uniwersytetu Torontońskiego –  Allan Lanteigne. Znaleziono go 4 marca 2011 roku brutalnie pobitego na śmierć w jego domu przy Ossington Ave.  Drzwi były zamknięte od środka, żadnych śladów włamania, wszelcy podejrzani z żelaznym alibi.

Obecnie ujawniono, że sprawcą mordu był mąż Lanteigne’a, o którego istnieniu wsześniej praktycznie nie wiedziano, ponieważ Demitry Papasitiriou z Mississaugi przebywał w Szwajcarii studiując prawo. Nie działał on jednak sam. Policja nadal poszukuje współsprawcy zbrodni – Mladena Ivezica, również z Mississaugi.

Torontońska policja nie ukrywa, że przyrasta liczba wciąż niewyjaśnionych zabójstw, które rozgrywają się w lokalnym środowisku LGBT (kochających inaczej). Jest ich co najmniej pięć.

Jednocześnie Statistics Canada informuje o wzroście zbrodni nienawiści, których ofiarami stają się homoseksualiści. Już w 2008 zauważono podwojenie takich przestępstw w porównaniu z rokiem ubiegłym ale policja tłumaczy to jako skutek intensywniejszego zgłaszania o zaistnieniu takich przestępstw.

To nie jedyna zagadkowa śmierć związana z pracownikami U of T.  Wciąż jeszcze nie nastąpił przełom w innej, nie rozwiązanej od 10 lat zagadce kryminalnej, jaka od dawna dręczy śledczych z Toronto, a również dotyczy morderstwa na geju.

18 stycznia 2001 został zamordowany David Buller, profesor sztuk wizualnych z 15-letnim stażem. Został 7-krotnie pchnięty nożem we własnym biurze na wydziale Visual Studies. Sprzątaczka znalazła ciało następnego dnia rano. Nie wykryto śladów DNA, przesłuchano 230 świadków, eksperci przebadali komputer w poszukiwaniu jakichkolwiek przesłanek. Zaoferowano nawet nagrodę 50 tys. dol. za donos. Na próżno.

Policja liczy, że aresztowanie Papasitiriou pomoże skłonić do zeznań osoby ze środowiska LGBT, które dostarczą śledczym przełomowych informacji.