Płacenie telefonem już możliwe

Lokalnie Series list 3, 2012 at 10:04 am

Whitfield płaci za kawę

W restauracji Tim Hortons dokonano historycznej transakcji. Za kawę zapłacono przy pomocy telefonu komórkowego. W ten sposób zainaugurowano pierwszą w Kanadzie metodę dokonywania tzw. płatności zbliżeniowych (mobile payments) z użyciem telefonu zintegrowanego z kartą płatniczą.

Stało się to możliwe jak na razie jedynie dla posiadaczy rachunków telefonicznych w firmie Rogers Communications, która zawarła odpowiednie umowy z bankiem CIBC. Dzięki nim dokonywane transakcje będą

Przyszłe płacenie w restauracji

rozliczane z karty kredytowej w CIBC.

Historycznej transakcji dokonał złoty medalista olimpijski Simon Whitfield, który kupił kawę telefonem po prostu przez przytknięcie swojej komórki BlackBerry do czytnika, pobierającego automatycznie należność z jego konta w CIBC.

- Łatwe i wygodne – powiedział Whitfield. – Teraz mam wszystko razem pod ręką: muzykę, portfel, telefon i internet w jednym miejscu.

Nowa aplikacja umożliwiająca zakupy telefonem będzie gotowa od 16 listopada dla właścicieli kart kredytowych banku CIBC używających odpowiednich modeli smartfonu BlackBerry z Rogersa. Serwis narazie możliwy jest tylko dla dwóch typów tego smartfonu: Bold 9900 oraz Curve 8360. Z biegiem czasu jednak usługa będzie się rozszerzać umożliwiając korzystanie z niej użytkownikom smartfonów z systemami operacyjnymi Windows 8 i Android.

Błyskawiczne transakcje zbliżeniowe możliwe są dzięki bezprzewodowemu połączeniu krótkiego zasięgu  NFC (Near Field communication), które zapewnia wymianę danych pomiędzy cztnikiem a smartfonem. Umożliwia to impuls radiowy wysokiej częstotliwości na odległość do 20 centymetrów. W ten sposób komórka staje się portfelem, zresztą nazywana jest już czasem: e-wallet.

Można dokonywać w ten sposób jakicholwiek płatności wszędzie tam gdzie jest bezdotykowy terminal. Prawdopodobnie początkowo usługa „zapłaty telefonem” będzie dostępna przede wszystkim na rynku mikropłatności (kawa, automaty z napojami, transport, parkowanie…), gdzie możliwości płacenia zwykłą kartą były dotąd ograniczone. Jej dotychczasową wadą jest wiązanie się w pary: „jeden operator – jeden bank/organizacja kartowa”.

Płacenie telefonem jest nowością na rynku i jak każda mało jeszcze znana nowość – najczęściej budzi niepokój lub zdziwienie. Rogers zapewnia, że ich system płatności zbliżeniowych jest bezpieczny w użyciu i zawiera 4 różne rodzaje zabezpieczeń przed włamaniem lub kradzieżą danych.

Ani bank ani Rogers nie poinformował czy za umożliwienie transakcji potrąca opłaty.