Irlandia: Kanada kradnie nam polskich imigrantów

Polacy w Kanadzie Top News list 7, 2012 at 3:24 am

- Wielu z was może znaleźć w Kanadzie o wiele lepszą pracę – to słowa ministra imigracji Jasona Kenneya podczas spotkania z Polakami pracującymi w Irlandii.

Pisaliśmy o tym wcześniej (TUTAJ) ale dopiero teraz temat podniosła tamtejsza prasa.

Brytyjski dziennik „The Independent“ tak opisuje wizytę kanadyjskiego ministra: „Zwykle się fanatycznie oburzamy – gdy cudzoziemcy przyjeżdzają i kradną nam pracę.  Teraz jednak wszystko wskazuje na to, że cudzoziemcy przyjeżdzają, aby ukraść nam… imigrantów. Kanadyjski rząd kusi Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii i Irlandii, aby opuścili naszą piękną, dżdżystą krainę i rozpoczęli nowe życie w Kanadzie“.

- Kanadzie brakuje siły roboczej  m.in. w budownictwie i w transporcie – pisze dalej The Independent – w związku z tym wymyślono tam sobie, że polscy imigranci z Wysp będą łatwiej się adaptować, ponieważ lepiej władają językiem angielskim. Kanada planuje zorganizowanie w przyszłym roku wielkich targów pracy w Machesterze, aby przy pomocy przedstawicieli Polonii kanadyjskiej dokonywać naboru pracowników, zwłaszcza dla dużych firm, a także zachęcać do przenosin na stałe.

Kanadyjski minister nie ukrywał, że zachęca przede wszystkim młodych specjalistów różnych fachów, używając takich argumentów jak: lepszy stan ekonomii kanadyjskiej, dogodniejszą mobilność zawodową, niższe koszty utrzymania.

W przemówieniu skierowanym do Polaków, Kenney powiedział: – Rząd Kanady zamierza stworzyć system imigracyjny, który raczej aktywnie rekrutuje talenty niż pasywnie rozpatruje wszelkie podania jakie wpłyną. W Irlandii mieszka około 200 tysięcy Polaków, a wielu z nich posiada umiejętności i kwalifikacje w zawodach, jakich bardzo potrzebuje nasz rynek pracy.

Organizatorem spotkania ministra z Polakami był Włodek Mier-Jędrzejowicz, szef Federacji Polaków w Wielkiej Brytanii. Zapytany jak do tego doszło odpowiedział: – Zadzwoniono do mnie z ministerstwa spraw zagranicznych Kanady, i ktoś zapewnił, że będą starania, aby znacznie ułatwić ludziom przyjazd i pracę w Kanadzie. Powiedziano mi, że Polacy już teraz stanowią dużą społeczność w Kanadzie (do korzeni przyznaje się około miliona osób), a państwo chętnie dopomoże w przeprowadzce, zwłaszcza tym ze znajomością angielskiego.

Bob Kozak, prezydent Polish Society w Vancouver, dodaje: – Kanada ogłasza politykę otwartych drzwi dla polskich przybyszów i wykwalifikowanych pracowników. Polska społeczność jest tu na tyle duża, że osiedlenie się nie sprawi trudu nowym imigrantom.

Z kolei rzecznik kanadyjskiego rządu przyznał, że jego kraj rzeczywiście potrzebuje świeżej siły roboczej: – Mamy niedobór w blisko 200 różnych profesjach, które generalnie można podzielić na cztery sektory: budownictwo, transport, wytwórczość i usługi. Najwięcej potrzebuje budownictwo – od 40 do 50 procent wszystkich pracowników wykwalifiowanych.