Nie chcą oddać dróżek

Lokalnie Series list 13, 2012 at 4:00 am

Steve Fisher

Niewielka grupka rowerzystów protestowała w poniedziałek w Toronto przeciwko likwidowaniu przez miasto dróżek rowerowych, zwłaszcza przy ulicy Jarvis, gdzie specjalne szlifierki usiłowały zetrzeć białe linie wyznaczające pas dla rowerzystów. Niektórzy siadali na nich, uniemożliwiając pracownikom komunalnym pracę.

33-letni Steve Fisher uważa, że taka polityka miasta prowadzi do zagrożenia bezpieczeństwa rowerzystów na ulicach. On sam był dwukrotnie potrącony przez samochody, zanim wprowadzono wydzielone dróżki.

Po ich usunięciu na Jarvis wprowadzi się dodatkowy pas dla samochodów z ruchem wahadłowym, w zależności od pory dnia. Ponadto po zachodniej stronie ulicy pojawią się płatne miejsca do parkowania.

Dróżki rowerowe na Jarvis utworzono w lipcu 2010 roku kosztem 86 tys. dol. Rada miejska przegłosowała latem tego roku ich likwidację (kosztem 300 tys. dol.) ale spotkała się z ostrym protestem rowerzystów.

Radni tłumaczą, że alternatywne dróżki zostaną wkrótce utworzone na równoległej Sherbourne Street, a za kadencji burmistrza Forda powstanie w sumie 100 kilometrów dodatkowych dróżek rowerowych w obrębie Toronto.