Ułatwić życie niewidomym

Lokalnie Series list 13, 2012 at 11:50 pm

Nawierzchnia chodnika po południowo-wschodniej stronie skrzyżowania ulic Shutter i Victoria w centrum Toronto

Z myślą o osobach niewidomych lub niedowidzących władze miasta Toronto zamierzają zainstalować na skrzyżowaniach lub w miejscach szczególnie niebezpiecznych dla pieszych nowe nawierzchnie, które różniłyby się od normalnego chodnika strukturą i kolorem, tak, by były łatwo rozpoznawalne dla tych, którzy maja problemy ze wzrokiem.
By zbadać efektywność takiego projektu postanowiono przetestować takie nawierzchnie na jednym z najczęściej uczęszczanych przez pieszych skrzyżowaniu w centrum miasta, u zbiegu ulic Shutter i Victoria, które znajduje się w pobliżu St. Michael’s Hospital i Eaton Centre.
- Umiejscownienie na jednym skrzyżowaniu kilku rodzajów nawierzchni pozwoli nam przetestować i porównać koszt i łatwość instalacji, trwałość nawierzchni i jej efektywność – powiedział radny Denzil Minnan-Wong, który przewodniczy departamentowi  prac publicznych w Radzie Miasta.
Na jednym skrzyżowaniu zainstalowane zostaną cztery różne typy nawierzchni w czterech różnych kolorach.
- Ten pilotażowy projekt jest pierwszym krokiem przedsięwzięcia, które ma sprawić by nasze ulice i chodniki były bardziej przyjazne dla osób mających problemy ze wzrokiem, w pierwszej kolejności w tych miejscach, gdzie poruszanie się niewidomym może sprawiać szczególną trudność – powiedział Denzil Minnan-Wong – Chodzi przecież o bezpieczeństwo pieszych.
Władze miasta liczą na opinie przechodniów. Można je zgłaszać drogą mailową na adres [email protected]  lub dzwoniąc pod numer 311.