KINGSWAY MEAT – Od czterech pokoleń

Series Z wizytą w... list 21, 2012 at 7:19 pm

Niewiele jest takich rodów, które mogą powiedzieć, że od pradziada kontynuują tę samą profesję.  Tymczasem Węsierscy mogą się tym właśnie poszczycić: od czterech pokoleń w ich rodzinie masarze i rzeźnicy produkowali wyroby z mięsa. Niektóre przepisy zachowały się do dziś. Ale przede wszystkim przetrwała przekazywana z pokolenia na pokolenie tradycja.

Pochodzą z Gdańska, skąd wyjechali jeszcze przed stanem wojenym, aby szukać lepszego świata. W końcu wylądowali w Kanadzie, gdzie Hubert Węsierski po raz kolejny doszedł do wniosku, że nie ma to jak własny interes. A jeżeli może być rodzinny, to lepiej być nie może. Tak powstała wytwórnia, a potem sklep – Kingsway Meat Products, położony przy 2342 Bloor St. West w Toronto (nieopodal Windermere Ave.).

Dzisiaj pan Hubert nadal dowodzi, ale stery w firmie przejmują coraz wyraźniej jego dzieci: córka Ewa oraz synowie Adam i Grzegorz. Sklep na Bloorze wprawdzie nadal działa, ale wytwórnia przeniosła się do

Budynek produkcyjny i sklep w Mississaudze  znajduje się przy Haines Rd.

Missisaugi, gdzie wraz z nią otwarty został nowy sklep przy 2404 Haines Rd. (na południe od Dundas, zjazd obok Chinatown).

To właśnie tutaj na świat przychodzi ich wizytówkowy towar – Kiełbasa Sopocka (nazwana tak przez sentyment do rodzinnych stron) oraz ponad 50 różnych gatunków wyrobów.

Węsierscy nie umieli mi opowiedzieć, co im samym smakuje najbardziej, ale z pomocą przyszli klienci sklepu:

- Panie, takich suchych kiełbas nigdzie Pan nie znajdziesz. Ja tu specjalnie przyjeżdzam z Oakville po ich Suchą Krakowską.

Z kolei pani z Missisaugi przekonuje mnie, że nie ma nic smaczniejszego ponad Szynkę Wiejską – wędzoną i pieczoną.

A dwa razy do roku czyli przed świętami, z naturalnej wędzarni wyjeżdża specjalna, potężna Szynka z Kością, po którą ze wszystkich stron zbiegają się klienci i handlowcy.

Podczas mojego pobytu w Kingsway Meat w Mississaudze jako pierwszy uderzył w oczy niezwykły porządek i wzorowa czystość – nie tylko w sklepie, ale również w pomieszczeniach wytwórni na zapleczu. Mięso porusza się po salach tylko w jednym kierunku, przed wejściem czekają środki odkażające na buty i czepki na włosy, a pomieszczenia gospodarcze są specjalnie odizolowane od linii produkcyjnej. No i jest sterylnie czysto, choć się przecież obok wędzi.

- Nie da się inaczej – twierdzi Adam Węsierski – w obecnych czasach prowincja jest bardzo wyczulona na producentów żywności, a zwłaszcza mięsnej. Nie ma tygodnia bez wizyty inspektorów, którzy bez słowa zamkną zakład, jeśli znajdą jakieś uchybienia. Musimy być perfekcyjni, i jesteśmy. Zresztą w schludnych warunkach lepiej się pracuje.

Rodzina Węsierskich, od lewej Grzegorz, Adam, Hubert i Ewa

I sprzedaje. W przyległym do wytwórni sklepie hurtowym panują ceny rzeczywiście hurtowe – nie tylko na produkty mięsne, ale również na soki, dżemy czy sery. Łatwy dojazd i bliskość autostrady QEW sprawiają, że przyjeżdzają po nie rodacy z innych miast – m.in. z Oakville i Burlington.

Sklep czynny jest narazie tylko trzy dni w tygodniu: w czwartki, piątki i soboty.

 

W pół rok później  czyli 

Pełna gotowość świąteczna

Kiedy pół roku wcześniej odwiedzałem wytwórnię przy ulicy Haines w Mississaudze, bracia Węsierscy przebudowywali pomieszczenia firmy, przysposabiając je do nowych, surowych wymagań i przepisów obowiązujących producentów wędlin w prowincji Ontario.

Dziś mają to już za sobą. Wprowadzili zmiany zalecone przez inspektorów, wyremontowali pomieszczenia, zmodernizowali produkcję i dostosowali wytwórnię do zaostrzonych przepisów BHP. Wędliniarskie przysmaki powstają w sterylnych warunkach, a ostatnia kontrola w Kingsway Meat Products wypadła znakomicie.

Czwarta generacja: bracia Węsierscy z Kingsway Meat w Mississaudze

Sklep w Mississaudze, ze względu na tę samą lokalizację co wytwórnia, znacznie częściej może oferować produkty po cenach promocyjnych.  Przygotowania do produkcji świątecznej ruszą lada chwila, ale już teraz trzeba się spieszyć, jeśli ktoś chce mieć szansę na robione na zamówienia wędzone indyki czy słynne Bone in Ham czyli wędzone Szynki z Kością, które Węsierscy produkują tylko dwa razy do roku, jako specjalność świąteczną.

Specjałami wytwórni są także: Kiełbasa Chłopska, wędzona i pieczona Szynka Miodowa oraz Baleron Wiejski. Ponadto w sklepie na Bloor West zawsze przed Świętami czeka świeże mięso na tatara czy rolady. Rzeźnik jest na miejscu, więc nie ma problemu z tzw. special cuts. Tam też na najbardziej wymagających konsumentów czeka najlepsza jakościowo cielęcina od zwierząt karmionych mlekiem oraz kury z farm wiejskich, bez hormonów.

Z czego najbardziej słyną wyroby Węsierskich? Przede wszystkim ze świeżości, ponieważ produkcja odbywa się w cyklu tygodniowym i nie jest nastawiona na wielką skalę. Według klientów odwiedzających sklep, wśród 50 tworzonych tu wyrobów, największym wzięciem od lat cieszy się  pieczona szynka Country Ham oraz wszelkie kiełbasy suche (trwałe), jak np. Myśliwska (zawsze sprzedaje się świetnie), Jałowcówka, Krakowska, itd.

Natomiast klientela kanadyjska upodobała sobie grubą Kiełbasę Polską, która całkowicie odmienia ich zdanie o produkcie powszechnie znanym jako “Polish Sausage”. Niby jest dostępna we wszystkich tutejszych supermarketach, ale Polacy omijają ją wkoło, gdyż nie ma nic wspólnego z jakimkolwiek smakiem, do którego są przyzwyczajone nasze podniebienia. Radzę zajrzeć do Kingsway Meat, a dowiemy się, jak naprawdę powinna smakować Kiełbasa Polska. Zresztą wyroby Węsierskich znajdują się w wielu polskich i kanadyjskich sklepach, takich  jak EuroMax, Jaśwoj czy Cheese Boutique.

Kingsway Meat Products należy do organizacji Homegrown Ontario, w której skład wchodzą wszyscy, którzy popierają lokalnych farmerów czyli sprzedają mięso wyhodowane w naszej prowincji, włącznie z wieprzowiną, baraniną i cielęciną. Należy do niej m.in. 2800 farmerów hodujących świnie, 189 farm indyczych, ponad 4 tysiące hodowli owiec…

Na przestrzeni 12 przecznic w zachodniej części ulicy Bloor w Toronto rozciąga się “mała wioska w wielkim mieście” – jak określa się Bloor West Village. Ulokowany tam od lat sklep Kingsway Meat Products (w przeszłości jeden z pierwszych na ulicy) należy do skupiska ok. 400 sklepów, które stanowią o europejskim charakterze “wioski” i przyciągają na zakupy Torontończyków nawet z odległych dzielnic.

 Kingsway Meat Products

odwiedził

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz