Kompromitacja burmistrza London

Lokalnie Top News list 22, 2012 at 4:00 am

Joe Fontana

Burmistrz London, Joe Fontana został oskarżony przez RCMP o wykorzystanie funduszy państwowych w prywatnych celach, w czasie, gdy był Ministrem Pracy w mniejszościowym liberalnym rządzie Paula Martina, w 2005 roku. Fontana w tym czasie był również posłem do Parlamentu Federalnego w Ottawie.
RCMP oskarża Fontanę o oszustwo na sumę poniżej 5000 dolarów, o nadużycie zaufania publicznego oraz o podrabianie dokumentów.
Śledztwo prowadzone przez RCMP wskazuje, że były minister wydał z publicznej kasy 1700 dolarów by finansowo wspomóc wesele syna w 2005 roku.
Do tej pory Fontana kategorycznie odrzucał stawiane mu zarzuty. W ostatnim oświadczeniu, opublikowanym na jego stronie internetowej w poniedziałek nie zaprzecza już wprost oskarżeniom, ale twierdzi, że nie pozwoli, by stawiane mu zarzuty miały wpływ na pełnioną obecnie funkcję burmistrza London.
“Niewątpliwie stawiane mi zarzuty są poważne – pisze Fontana w oświadczeniu – ale nie pozwolę ani teraz, ani w przyszłości, by w jakikolwiek sposób kolidowały i negatywnie wpływały na moje obowiązki i funkję, jaką pełnię obecnie. Nie będę stał z boku, nie porzucę obowiązków burmistrza.”
Prawnik Fontany, Gordon Cudmore, zapowiedział w rozmowie z reporterem stacji radiowej z London, że dzisiaj burmistrz wypowie się na temat swojej politycznej przyszłości. Nie chciał powiedzieć, czy Joe Fontana planuje tymczasową rezygnację ze stanowiska burmistrza.
Taki wniosek został postawiony przez radnych miejskich, zasiadających w komisji finansów. Zaapelowali oni do burmistrza by do zakończenia śledztwa i wyjaśnienia zarzutów powstrzymał się od sprawowania urzędu.
Podobny wniosek został postawiony już 30 października podczas posiedzenia Rady Miasta, ale został bezdyskusyjnie odrzucony.
Joe Fontana ma się stawić w sądzie na pierwsze przesłuchanie 8 stycznia.

Czy ministerialna i poselska pensja nie wystarczała Fontanie by musiał połasić się na 1700 dolarów z publicznej kasy?