Kary dla uczniów za obrażanie nauczycieli w Twitterze

Lokalnie Series Top News list 23, 2012 at 12:24 pm

Khadijah Haghighi (z lewej) jest jedną z zawieszonych uczennic

Grupa uczniów szkoły średniej w Brampton została zawieszona w zajęciach szkolnych na kilka dni za cała serię oszczerczych opinii na temat nauczycieli. Umieszczono je w sieci za pomocą serwisu społecznościowego Twitter. Określono je jako zjadliwe, jawnie seksualne i przepełnione przemocą. Przeważnie ograniczały się do złowróżebnych zapowiedzi, co uczniowie zrobili by swym nauczycielom, gdyby tylko mogli.

Początkowo o pisanie kąśliwych mikroblogów władze szkolne w liceum St Marguerite d’Youville w Brampton oskarżyły dziewięcioro uczniów, ale w rezultacie ukarano pięć.

17-letnia Khadijah Haghighi została odesłana do domu za określenie swego nauczyciela “p… frajer, który mieszka z matką i żywi się rybnymi paluszkami”. Dziewczyna w rozmowie z “The Toronto Star” określiła karę wyznaczoną przez szkołę jako “śmieszną” i nie rozumie dlaczego wyciągnięto to dopiero teraz, po miesiącu od napisaniu komentarza.

Z kolei szkoła, uzasadniając odsunięcie jej od zajęć uważa, że mimo iż komentarz wyrażony został poza szkołą i w godzinach pozalekcyjnych to Twitter jest miejscem publicznym.

Zgadza się z tą opinią rzecznik kuratorium oświaty szkół katolickich regionu Dufferin-Peel, dodając że gdyby do wyrażenia podobnych opinii doszło na terenie szkoły, konsewkencje byłyby takie same. – Zwykle nie monitorujemy portali społecznościowych, ale kiedy takie treści dotrą do nas, zmuszeni jesteśmy zająć stanowisko – mówi rzecznik Bruce Campbell.

Dodatkowo dwójka uczniów została przeniesiona do innych klas, gdzie nie mają kontaktu z obrażanymi nauczycielami. Wszyscy muszą napisać listy z przeprosinami.

W sieci rozgorzała dyskusja innych uczniów, którzy domagają się prawa do nieskrępowanego wyrażania osądów i opinii.

Dokładana treść konktrowersyjnych mikroblogów nie została upubliczniona, ale należy zakładać, że zawierała mocne treści, skoro zainteresowała się nimi poważnie policja regionu Peel podejmując dochodzenie. Policja nie zdecydowała się jednak wysunąć konkretnych oskarżeń, pozostawiając szkole pole do kar dyscyplinarnych.

Obraźliwe komentarze i groźby zamieszczane przez Twitter spotkały się wcześniej z gwałtownymi reakcjami władz szkolnych w USA. Z tego powodu 12 uczniów zostało zawieszonych w Illinois, a w mieście Garrett jedna z uczelnic została wydalona ze szkoły.