Jeszcze w długach nie toniemy, ale…

Kanada Lokalnie Series Top News list 24, 2012 at 12:07 am

Zdaniem  Federacji Kanadyjskich Podatników (Canadian Taxpayers Federation) w sobotę, 24

Licznik zadłużenia podczas objazdu Kanady w marcu ubiegłego roku

listopada, tuż przed północą kanadyjski dług publiczny przekroczy 600 miliardów dolarów. Federacja Podatników skonstruowała elektroniczny “licznik zadłużeniowy”, który pokazuje o ile z każdą sekundą zadłużamy się. Tak duży dług oznacza, że każdy Kanadyjczyk jest zadłużony na 17 200 dolarów.
Zdaniem Gregory Thomaa z Federacji Podatników żaden rząd nie powinien dopuścić do tak wysokiego zadłużenia. Oskarża przy tym obecny rząd Stephena Harpera, że swoją polityką stumulacyjną znacznie powiększył dług.

Dyrektor Canadian Taxpayars Federation Gregory Thomas na konferencji prasowej zorganizowanej w Parlamencie Federalnym w Ottawie.

Na konferencji prasowej zorganizowanej w Ottawie Thomas stwierdził, że stymulacjia gospodarki przez wpompowywanie coraz większej ilości pieniędzy była niepotrzebna.
- Sytuacji ekonomiczna po chwilowej poprawie powróciła do stanu poprzedniego, a my za tę stymulację będziemy płacić przez najbliższe dwadzieścia albo trzydzieści lat – stwierdził Gregory Thomas.
Rząd w swoim oświadczeniu podkreśla, że akcja stymulująca gospodarkę poprzez podaż większej ilości pieniędzy była konieczna by podtrzymać koniunkturę i tworzyć miejsca pracy w czasie największego kryzysu ekonomicznego, jaki dotknął Kanadę i świat od czasu Wielkie Depresji lat trzydziestych ubiegłego wieku.
Thomas wytykał jednak rządowi, że część pieniędzy niepotrzebnie wydał na  propagandę mającą na celu przekonać obywateli jak świetnie działa rząd, jak sobie dobrze radzi z kryzysem.
- Pożyczają pieniądze by wydawać na reklamę swoich poczynań – stwierdził.
Podkreślił jednak, że Federacja przyjęła z uznaniem ostanią zapowiedź Ministra Finansów Kanady Jima Flaherty’ego, że do następnych wyborów federalny budżet zostanie zbalansowany.
Jednocześnie Flaherty przyznał, że jeżeli Kanada popadnie w recesję to gospodarka będzie sie musiała dalej zadłużać  aż do 2021 roku.

Każdy Kanadyjczyk zadłużony jest na 17 200 dolarów

Minister powiedział, że przygotowując nowy budżet na 2013 rok, nie ustaje w szukaniu dróg by ograniczyć wydatki. Podkreślił jednak, że podobnie jak w budżetach z poprzednich lat nie zamierza podwyższać podatków ani ograniczać transferów finansowych dla kanadyjskich prowincji.