Gigantyczne Święto Futbolu: Argos wygrali!

Lokalnie Series list 25, 2012 at 4:02 am

Od kilku dni do Toronto zjeżdźali tysiące fanów z całego kraju. Wielbiciele futbolu kanadyjskiego mieli w niedzielę nadzwyczajną okazję do świętowania. W Toronto po raz setny rozgrywany był finał rozgrywek Canadian Football League, których najważniejszym trofeum jest puchar przechodni nazywany Grey Cup.  Bilety od dawna wyprzedane! Jest to największe wydarzenie sportowe i telewizyjne w Kanadzie, regularnie oglądane przez 4 do 6 milionów osób.

Z tej okazji odbyły się parady, uliczne festiwale i mnóstwo innych uroczystości, z których wiele urządzono w Metro Convention Centre. Nawet lodowisko pod ratuszem przerobiono tymczasowo na futbolowe boisko.

Z powodu zamknięcia wielu ulic w centrum Toronto doradzano zdecydowanie korzystanie z komunikacji miejskiej. TTC rozszerzyło w niedzielę swój rozkład, a pasażerowie mogli zakupić okazjonalny bilet Grey Cup Day Pass na nielimitowaną liczbę przejazdów dla jednej do 6 osób (ale z maksimum 2 osobami dorosłymi) za jedyne $10.50. Ci, którzy używali samochodu, musieli się liczyć z częstymi kontrolami policji uczulonej na nietrzeźwość kierowców.

 

Puchar Greya

Mimo iż finałowe gry o puchar rozpoczęły się jeszcze w 1909 roku to kilka lat przerwy wywołanej II wojną światową sprawiły, że właśnie w tym roku przypada okrągła, 100. gra finałowa.

Trofeum nosi imię Alberta Greya, gubernatora generalnego Kanady w latach 1904-1911. Puchar ufundowany został przez niego w 1909 roku dla amatorskiego zwycięzcy w rugby, Canadian Rugby Union (dzisiaj to narodowa federacja futbolu kanadyjskiego, Football Canada). Z czasem z rugby w Kanadzie powstał futbol kanadyjski. Kiedy w 1954 roku Canadian Football League przekształciła się w ligę zawodową, amatorskie zespoły przestały konkurować o Puchar Greya.

Zawodowa liga CFL reprezentuje drugi co do popularności sport w Kanadzie. Osiem zespołów zlokalizowanych w ośmiu miastach jest podzielonych na dwie dywizje: wschodnią i zachodnią po cztery zespoły każda.

W czasie sezonu, obejmującego 19 tygodni, zaczynającego się w Dniu Kanady, a kończącego na początku listopada, każdy zespół rozgrywa 18 meczów (1 mecz tygodniowo i 1 tydzień odpoczynku). W listopadzie, po zakończeniu regularnego sezonu, sześć zespołów uczestniczy w play-off trwającym 3 tygodnie zakończonym meczem o Puchar Greya.

Jedynym Polakiem który zdobył ze swoją drużyną Puchar Greya był urodzony w Gdańsku Stan Mikawos, umieszczony Galerii Sławy Winnipeg Blue Bombers.

Ostatnim zwycięzcą w roku 2011 została drużyna BC Lions, która w finale pokonała Winnipeg Blue Bombers 34-23.

W niedzielę Toronto Argonauts zmierzyli się z Calgary Stampeders wygrywając 35:22 i zdobywając Puchar Greya.

Argos po raz ostatni zdobyli Grey Cup u siebie w 1952 roku, ale przegrali finał w 1982 roku. Ostatnim razem zdobyli puchar w 2004 grając w Ottawie.

Zakład burmistrzów

Burmistrzowie Calgary i Toronto

W związku z wielkim pojedynkiem, osobisty zakład podjęli burmistrzowie obu miast: Rob Ford i Naheed Nenshi. Przegrany będzie musiał przekazać na rzecz zwycięskiego miasta dotację w postaci żywności równej wadze swego ciała. Ponadto przegrany burmistrz będzie zmuszony wystąpić w koszulce drużyny rywali na najbliższym posiedzeniu rady miasta.

Więcej informacji: TUTAJ