Nauczyciele podstawówek grożą strajkiem

Lokalnie Top News list 29, 2012 at 1:36 am

Sam Hammond, szef ETFO grozi strajkiem

Związek zawodowy reprezentujący nauczycieli szkół podstawowych  w Ontario zagroził akcją strajkową, która miałaby się rozpocząć w przyszłym tygodniu, jeżeli rozmowy z ontaryjskim Ministerstwem Oświaty nie przyniosą satysfakcjonującego rozwiązania.
Spór między nauczycielami a władzami edukacyjnymi toczy się o nową ustawę regulującą warunki pracy nauczycieli na najbliższe lata (Bill 115). Ustawa przewiduje zamrożenie płac nauczycieli na okres dwóch lat, zmniejszenie ilości przysługujących dni chorobowych (sick days) i całkowity zakaz akcji strajkowych w tym okresie.
Sam Hammond, przewodniczący Elementary Teachers’ Federation of Ontario (ETFO) oświadczył, że rozmowy między rządem a związkowcami utknęły w martwym punkcie i nie widzi innego rozwiązania, jak rozpoczęcie akcji strajkowej. Zapewnił przy tym, że rodzice o akcji protestacyjnej nauczycieli zostaną uprzedzeni na 72 godziny przed jej rozpoczęciem, tak by mogli oni zapewnić opiekę dla swoich dzieci w tym okresie.

Minister Oświaty Ontario Laurel Broten

W odpowiedzi biuro Ministra Oświaty przypomniało związkowcom, że ma w swojej dyspozycji wiele instrumentów dyscyplinujących, w przypadku podjęcia akcji strajkowej przez nauczycieli. “Komisja oświaty może zabronić takich akcji, gdy bezpieczeństwo uczniów może być wystawione na szwank” – czytamy w piśmie biura Ministra skierowanym do związkowców.
Minister Oświaty Laurel Broten wydała specjalne oświadczenie.
- Jestem bardzo zawiedziona słysząc, że ETFO zamierza podjąć akcję strajkową. Zakłócenie toku nauki nie leży w interesie uczniów.  - stwierdziła minister – Będę bardzo uważnie przyglądała się rozwojowi sytuacji. Rząd dysponuje prawnymi możliwościami, by do takich zakłóceń nie dochodziło. Rozpatrzymy takie możliwości. Jednocześnie apeluję do ETFO do podjęcia poważnych negocjacji zamiast grożenia akcją strajkową.
Z kolei szef związkowców argumentuje, że Bill 115 uniemożliwia negocjacje i stwierdza, że podjęcie akcji strajkowej jest ostatnią możliwością obrony praw nauczycielskich. Bill 115 odbiera nam wszelkie prawa, które gwarantuje nam Ontario Labour Relations Act.
- Nie możemy milczeć i nic nie robić w chwili, gdy nasze demokratyczne prawa i układy zbiorowe są zagrożone – stwierdził Sam Hammond.
Na razie nauczyciele szkół podstawowych w czterech kuratoriach oświaty na terenie Ontario już ogłosili gotowość strajkową. Taką gotowość podejmą wszyscy nauczyciele szkół podstawowych Ontario w grudniu – ostrzegł Hammond.
Głos zabrała też przedstawicielka opozycji w Parlamencie Prowincyjnym, zajmująca się sprawami oświaty, Lisa MacLead. Powiedziała ona, że minister oświaty powinna podjąć każdy możliwy krok, by zapobiec strajkowi nauczycieli. Dodała też, że 72 godzinna zapowiedź rozpoczęcia strajku jest nie do zaakceptowania.
- Parlament udzielił Minister Oświaty wszelkich pełnomocnictw i pani minister nie powinna się wahać ich użyć – stwierdziła Lisa MacLead, reprezentująca partię konserwatywną.

W najtrudniejszej sytuacji – w razie strajku znajdą się rodzice, którzy będą musieli albo oddać pod czyjąś opiekę swoje dzieci, albo zwolnić się na ten czas z pracy.