Tymiński łaja Sikorskich

Lokalnie grud 8, 2012 at 7:00 pm

Anne Applebaum i Radek Sikorski

Mieszkający w Acton w Ontario, były kandydat w wyborach prezydenckich w Polsce, Stanisław Tymiński, krytykuje ostatnie działania ministra spraw zagranicznych Radka Sikorskiego, związane z promocją najnowszej książki jego żony Anne Applebaum – “Iron Courtain. The Crushing of Eastern Europe 1944-1956″.

Książka opisuje okres stalinowski w Polsce i całej Europie Środkowo-Wschodniej. Zdaniem Tymińśkiego, “Applebaum fałszuje w tej książce historię Polski, między innymi dzięki temu że wybiela w niej zbrodniczą rolę komunistów żydowskich w mordowaniu polskich patriotów. Takich jak choćby żydowski komunista Salomon Morel, który był zwykłym zbrodniarzem i mordercą. Applebaum twierdzi, że za to co zrobił nie został skazany w Izraelu, gdyż zrobił to z powodu zemsty za zbrodnie na Żydach. Zemsta ma go rozgrzeszać ze zbrodni”.

Stanisław Tymiński

W opinii Stanisława Tymińskiego, zamieszczonej równocześnie na kilku portalach internetowych, niedopuszczalny jest również sposób promocji tej książki przez polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

28 listopada tego roku odbyła się promocja książki Applebaum w Waszyngtonie, na którą zaproszono senatorów amerykańskich, a następnego dnia w ambasadzie polskiej w Waszyngtonie. Tymiński zarzuca Applebaum, że na tym drugim spotkaniu promowała dzięki pomocy ambasady…  swoją nową książkę kucharską, której jest współautorką.

“Applebaum promowała więc za pieniądze Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Przecież w normalnym kraju byłoby to niemożliwe. A gdyby się tak stało, i ambasador Sznepf, i minister Sikorski, straciliby natychmiast swoje stanowiska. I jeszcze mieliby procesy karne za defraudację grosza publicznego. Nigdzie w cywilizowanym świecie nie było jeszcze takiego przypadku, żeby minister rządu promował książkę kucharską swojej żony za publiczne pieniądze, którymi on sam rozporządza”– uważa Stanisław Tymiński.

Pełny tekst tutaj.

64-letni Stanisław Tymiński mieszka w Kanadzie od 40 lat. Jest biznesmenem w branży elektronicznej i telewizyjnej, działającym także w USA i Ameryce Południowej, właścicielem firmy Transduction. W wyborach prezydenckich w 1990, przedstawiany jako “kandydat znikąd” Tymiński uzyskał w I turze 23,1% głosów, wyprzedzając m.in. Tadeusza Mazowieckiego i Włodzimierza Cimoszewicza i wchodząc do II tury przeciwko Lechowi Wałęsie. Autor książek “Święte psy” i “Obłęd reform”.