We wtorek strajk nauczycieli w regionach Toronto i Peel

Lokalnie Series grud 14, 2012 at 12:59 am

Czwartkowy strajk nauczycieli z regionu York

Jak informuje serwis CityNews w najbliższy wtorek ma się odbyć jednodniowy strajk nauczycieli szkół podstawowych w rejonach Toronto i Peel. Z powodu strajku nie będzie pracowało około 270 szkół publicznych, a około 300 tysięcy uczniów nie będzie miało co ze sobą zrobić. Problem będą mieli rodzice, którzy na ten dzień będą musieli zapewnić swym pociechom opiekę.

W ostatni czwartek strajkowali nauczyciele szkół podstawowych z regionu York. Związek zawodowy nauczycieli szkół podstawowych przyjął taktykę “wirującego strajku” czyli jednodniowych protestów w kolejnych regionach Ontario. I tak poza Yorkiem strajkowali już nauczyciele w Trillium Lakelands District School Board, który obejmuje szkoły w Muskoka, Haliburton County i Victoria County I Renfrew, był już też jednodniowy strajk w  w Ottawa Valley.

Jak już pisaliśmy – spór toczy się o kontrowersyjną ustawę 115, która zakłada dwuletni kontrakt, zamrożenie płac na ten okres, zmniejszenie o połowę dni chorobowych (sick days). Ustawa też daje minister edukacji Laurel Broten prawo do lokautu, w przypadku przedłużającego się protestu. Stąd taktyka strajków jednodniowych.
Federacja Nauczycieli Szkół Podstawowych w Ontario (The Elementary Teachers’ Federation of Ontario) zapewnia, że o każdym zamierzonym strajku rodzice będą informowani na co najmniej 72 godziny przed jego rozpoczęciem, tak by mieli możliwość zorganizowania opieki nad dziećmi. Już teraz zapowiedziano, że nauczyciele z regionów: Simcoe County Peterborough School Board, który obejmuje Barrie, Innisfil, Collingwood i Bradford oraz regionu  Upper Grand School Board, który obejmuje Dufferin County, Wellington County i Guelph będą strajkowali w piątek.
Przeciwko strajkom w czwartek zaprotestowało setki uczniów przed Parlamentem Prowincyjnym na Queen’s Park apelując o zakończenie sporu.

Strajkiem zagrozili też nauczyciele szkół ponadpodstawowych. Na razie na znak protestu wstrzymali się od dodatkowej pracy w szkołach takich jak prowadzenie drużyn sportowych, klubów czy wycieczek szkolnych. Zapowiedzieli dalsze kroki, jeżeli ich związek zawodowy Ontario Secondary School Teachers’ Federation nie osiągnie porozumienia z rządem.

Pocieszające jest to, że nie będzie strajków w szkołach katolickich i z wykładowym językiem francuskim. Z nauczycielami z tych szkół udało się osiągnąć porozumienie.