Kanadyjczycy odszyfrowali meldunek

Kanada grud 18, 2012 at 10:00 am

Czy zaszyfrowany brytyjski meldunek z czasów II wojny światowej odnaleziony przy szczątkach gołębia pocztowego został wreszcie, po wielu latach nieudanych prób, odczytany?

Kanadyjscy badacze sądzą, że meldunek dotyczył pozycji niemieckich czołgów i piechoty. Według nich, został wysłany w czasie przygotowań aliantów do inwazji Normandii lub tuż po jej rozpoczęciu. Meldunek sporządził brytyjski spadochroniarz i wysłał go do dowództwa bombowców brytyjskiego lotnictwa (RAF) – uważają Kanadyjczycy.

Zaszyfrowaną wiadomość, której adresatem była jednostka XO2, przenosił gołąb o kryptonimie 40TW194. Nie dotarł jednak do celu – prawdopodobnie opadł z sił lub zgubił drogę w niesprzyjającej pogodzie. Szczątki ptaka w 1982 roku odnalazło w kominie swojego domu w hrabstwie Surrey brytyjskie małżeństwo. Znalezisko przekazali tajnemu rządowemu ośrodkowi elektronicznego nasłuchu GCHQ. Od tego czasu trwały prace nad odczytaniem wiadomości.

Jeszcze w ubiegłym miesiącu eksperci GCHQ sądzili, że meldunek gołębia został zaszyfrowany przy użyciu jednorazowego kodu opartego na przypadkowej kombinacji liter i cyfr, którego nie da się rozgryźć bez posiadania materiału porównawczego.

Kanadyjczyk Gord Young z grupy entuzjastów historii Lakefield Heritage Research, twierdzi, że udało mu się częściowo rozszyfrować wiadomość przy użyciu księgi szyfrów stosowanych przez artylerzystów w I wojnie światowej. XO2 jego zdaniem to kryptonim dowództwa bombowców RAF w miejscowości High Wycombe, a pod wiadomością podpisał się sierżant William Stott.

W czasie inwazji Normandii (od 6 czerwca do końca sierpnia 1944 r.) brytyjski premier Winston Churchill wprowadził zakaz łączności radiowej. Zamiast radia siły alianckie używały gołębi pocztowych, które informowały dowództwo w Anglii o przebiegu operacji. Brytyjczycy utworzyli do łączności Narodową Służbę Gołębią (National Pigeon Service), która liczyła 250 tys. ptaków.