Gaz ziemny przyniesie zysk przeszło biliona dolarów

Kanada Top News grud 18, 2012 at 11:31 am

Kanadyjski przemysł wydobycia gazu ziemnego wygeneruje ponad ćwierć miliona nowych miejsc pracy w przeciągu najbliższych dwudziestu lat i będzie rywalizować z wydobyciem ropy naftowej o pierwszeństwo w kanadyjskim eksporcie – stwierdza w swym raporcie opublikowanym wczoraj jeden z najbardziej wpływowych think-tanków Conference Board of Cnanada. Przyniesie on gospodarce kanadyjskiej w ciągu najbliższych dwóch dekad przeszło 1 bilion (tysiąc miliardów) dolarów.

Ambitne plany inwestycyjne a także systemy przesyłowe dadzą zatrudnienie także w tych rejonach kraju, które nie są zasobne w złoża gazu ziemnego.

Już teraz przemysł wydobycia gazu ziemnego przynosi kanadyjskiej gospodarce 24,5 miliarda dolarów rocznie i zatrudnia przeszło 130 tysięcy pracowników. Stanowi to 42 procent calego kanadyjskiego eksportu energii. Przewyduje się, że popyt na gaz podwoi się do 2035 roku. By uzyskać tak znaczny postęp w wydobyciu i płynące z niego ogromne korzyści, trzeba  zainwestować 386 miliardów dolarów.

Najwięcej miejsc pracy w przemyśle gazowym przybędzie w dwóch, najbardziej zasobnych w gaz prowincjach – Brytyjskiej Kolumbii i Albercie. – czytamy w raporcie.
Zyski z wydobycia i eksportu gazu ziemnego byłyby jeszcze wyższe, gdyby nie rozwój technologii związany z pozyskaniem tego surowca z łupków. Zwiększyło to znacznie podaż gazu i spadek jego ceny w ostatnich latach. Dla przykładu – cena miliona jednostek cieplnych na giełdzie w Nowym Jorku wynosiła w poniedziałek $3,36 podczas gdy w okresie gazowego boomu za tę samą ilość w 2008 roku trzeba było zapłacić aż $12.

Niemniej inwestycje gazowe są bardzo opłacalne i poza bezpośrednimi korzyściami dla budżetu federalnego i poszczególnych prowincji, istotnym czynnikiem jest znaczny wzrost zatrudnienia. Wszyscy na tym skorzystamy. – stwierdza raport Conference Board of Cnanada.