401 HALTON TRUCK SERVICE – Polska przystań dla trucków

Z wizytą w... grud 19, 2012 at 12:23 pm

Marcin, Kamila i Mieczysław

Miejsce jest idealne na przystań dla trucków. Na granicy dwóch miast (Milton i Halton Hills),  przy rozpoznawalnym bez mapy skrzyżowaniu  (Steeles Ave. i James Snow Pkwy), o rzut kamieniem od najruchliwszej autostrady w Ameryce (Hwy 401), obok dużego truck stopu (Truck Town Terminal).

Nic dziwnego, że Mieczysław (Mike) Kwiatkowski nie zastanawiał się dwa razy, kiedy pojawiła się możliwość przejęcia wielkiego, nieczynnego warsztatu dla trucków w tak idealnym miejscu. Stało się to przed czterema laty.

 

Kwiatkowski był wówczas właścicielem innego warsztatu w Oakville (Mikeski Truck Service), który prowadził przez wiele lat. Nie można jednak być w dwóch miejscach naraz, więc z warsztat z Oakville odsprzedał, przenosząc się wraz z ludźmi do Milton –  miasta które ostatnio rozwija się żywiołowo.

Tu wszedł w posiadanie nieczynnego warsztatu z aź 12 stanowiskami naprawczymi, z wjazdami z kilku stron i z kanałem naprawczym, o który dzisiaj niezwykle trudno ze względu na rygorystyczne przepisy ochrony środowiska.

12 stanowisk naprawczych, wjazdy z kilku stron, kanał…

Kwiatkowski postawił przede wszystkim na odbudowanie klienteli, najpierw pozyskując tych z sąsiedztwa. A w sąsiedztwie znajdował się rozłożony na 33 akrach olbrzymi parking firmy rozładunkowej, stacja paliwowa, sklep. Wielu kierowców tu nocuje, więc przy okazji umawiają się na wymianę oleju, tune up czy “safety”.

Pan Mieczysław, z polskim dyplomem mechanika budowy maszyn, zaczynał praktykę w Kanadzie w firmie transportowej Rentway (przejętej przez Penske), gdzie spędził jako mechanik dziewięć lat. Dzisiaj ma już 25-letnie doświadczenie. To wystarcza, aby minąl strach, że coś może się nie powieść. No i się powiodło… Na brak zajęcia nie narzeka. Postawił na profesjonalność, szybkość i dostępne ceny, a także… na rodzinę.

401 Halton Truck Service zatrudnia aż dziewięciu mechaników ale stał się przy okazji firmą familijną, ponieważ – jak twierdzi właściciel – dzieci dorastały i należało im zapewnić opcję pracy dla siebie. W ten sposób do zakładu trafiła córka Kamila oraz zięć Marcin, a na pół etatu dochodzi młodszy syn Mateusz kończący college o specjalności mechanicznej.

Marcin nalega, aby nie zapomnieć wspomnieć o dodatkowych atutach firmy jak na przykład blacharz z 20-letnim stażem w Ameryce. Jeśli truck zostaje na weekend to jest okazja, aby szybko usunąć zniszczenia w karoserii i pomalować ją.

Jest również na miejscu własny spawacz, który – jak dotąd – specjalizuje się w naprawach kontenerowców i platform do przewozu aut osobowych.

Zawsze uśmiechnięta Kamila zajmuje się finansami firmy i księgowością. Do niej też wszyscy się uśmiechają, gdyż dysponuje wypłatami. Warsztat jest sponsorem dwóch polonijnych drużyn piłkarskich: Lakeshore United i Interpol. W zdominowanej przez mężczyzn firmie młoda matka trójki dzieci czuje się jak ryba w wodzie.

Generalnie warsztat 401 Halton nie narzeka na brak klienteli, od lat trafia tu wielu zawodowych kierowców, choć Kwiatkowski zauważa, że coraz bardziej ubywają z zawodu polscy kierowcy, którzy stanowią około 1/3 jego klienteli.

- To jedna wielka rodzina, znają się pomiędzy sobą, praktycznie każdy z nich spotkał się z innym przynajmniej raz w życiu, komunikują się ze sobą przez radio, polecają wzajemnie mój zakład i to jest najskuteczniejszy sposób reklamy – mówi pan Mieczysław. - Problem w tym, że naszych kierowców przestało przybywać. Nie ma nowej imigracji, nasze dzieci już nie chcą siadać za kierownicą, a rodzice ich od tego wręcz odwodzą. Kiedy byliśmy młodzi i przyjeżdzaliśmy tu w latach 80-tych, wtedy truckerstwo umożłiwiało najszybszy start, bez porównania np. z fabryką. Należało szybko zrobić prawo jazdy i w trasę…

Rozumie, co dla kierowcy oznacza przerwa w pracy z powodu usterki. To stracone setki i tysiące dolarów. Dlatego stara się czynić wszystko, aby jego klient jak najszybciej wyruszył w trasę.

Zakład jest czynny 6 dni w tygodniu od wczesnego rana do późnego wieczora, ma olbrzymi magazyn własnych części zapasowych, oponiarzy, wspomnianego spawacza i blacharza….

Wjazd od strony Steeles Ave. East

Kierowcy to doceniają. I oszczędzają czas czyli pieniądze…

401 Halton Truck Service znajduje się przy

10862 Steeles Ave. East

na granicy Milton i Halton Hills.

Zjazd z autostrady 401 przez Trafalgar Rd. lub James Snow Pkwy. Telefon: 905-876-3872.

 

Tomasz Piwowarek