“Żelazna” minister edukacji wygrała. Nauczyciele bez prawa do strajku.

Lokalnie sty 3, 2013 at 10:43 pm

Minister Laurel Broten

Ontaryjska minister edukacji Laurel Broten zdecydowała się wprowadzić dwuletni kontrakt ze 126 tysiącami nauczycieli szkół publicznych w myśl ustawy 115. Przeciwko ustawie w ostatnich tygodniach roku ostro protestowali nauczyciele zrzeszeni w Federacji Nauczycieli Szkół Podstawowych w Ontario (Elementary Teachers’ Federation of Ontario -EFTO). Nauczyciele nie byli w stanie osiągnąć porozumienia ze swoimi kuratoriami oświaty przed końcem roku. W związku z tym rząd ma obecnie prawo wprowadzić ustawę nie licząc się ze stanowiskiem związkowców, a każdy nauczycielski strajk może zostać uznany za nielegalny.
Sam Hammond, prezes EFTO, określił postępowanie minister edukacji jako “bezprecedensowe i haniebne nadużycie władzy rządowej.” Uznał, że postępowanie minister Broten “zaprzepaszcza dziesięć lat współpracy i dobrej woli związkowców.”
Związkowcy z EFTO liczyli na to, że wywrą nacisk na władze poprzez o wiele potężniejszy Związek Pracowników Publicznych (Canadian Union of Public EmployeesCUPE), który zrzesza prowincyjnych i federalnych pracowników agencji rządowych także administracyjnych pracowników szkół – asystentów edukacyjnych, bibliotekarzy, opiekunów, sekretarki. W zeszłym tygoniu minister Broten udało się jednak osiągnąć porozumienie z reprezentantami CUPE. Nauczyciele pozostali osamotnieni.

- Moje przesłanie do nauczycieli i kierownictwa związkowego jest takie – powiedziała w swoim oświadczeniu minister Laurel Broten. – Mam nadzieję, że kierownictwo związku nie będzie namawiało nauczycieli do podjęcia nielegalnej działalności strajkowej. A nauczycielom pragnę przypomnieć, że nie mają prawa do strajku i każda taka akcja będzie uznana za nielegalną (z wszelkimi tego konsekwencjami).

Bill 115 – nowa ustawa edukacyjna, którą rząd zatytułował “Uczniowie przede wszystkim”  (The Putting Students First) – narzuca nauczycielom dwuletni kontrakt, który zamraża ich płace, ogranicza ilość dni chorobowych o połowę (z dotychczasowych 20 do 10), nie będą też mieli dodatkowych wypłat za niewykorzystane dni chorobowe. Podobne umowy z nauczycielami zawarły już kuratoria oświaty szkół katolickich i szkół z wykładowym językiem francuskim.
Ustawa została uchwalona 11 września ubiegłego roku przy wsparciu konserwatywnych posłów do Parlamentu Prowincyjnego.
Rząd Ontario twierdzi, że nowa ustawa pozwoli prowincji zaoszczędzić w przeciągu dwuletniego okresu obowiązywania ustawy w latach 2013 – 2014 prawie 540 milionów dolarów.
W świetle prawa związkowcy mają jeszcze prawo do jednego dnia politycznego protestu. Nie są jeszcze znane żadne szczegóły – czy zostanie podjęty i kiedy.