Skorumpowani policjanci zostali ukarani. Podatnicy zapłacili.

Lokalnie Series sty 4, 2013 at 10:25 pm

Ontaryjski Sąd Najwyższy skazał pięciu byłych funkcjonariuszy torontońskiej policji z wydziału do walki z narkotykami na 45 dni aresztu domowego. Jest to rezultat głośnego śledztwa dotyczącego korupcji w policji, o którą oskarżeni byli policjanci z Centralnego Wydziału Dowodzenia “Team 3″, który miał się zajmować walką z handlem narkotykami.

W czerwcu sąd skazał pięciu z nich za utrudnianie procesu karnego, ukrywanie dowodów przestępstwa, uniemożliwienie przeszukania mieszkania jedengo z heroinowych dealerów. Trzech oficerów skazanych zostało również za krzywoprzysięstwo.
Jednak Sąd Najwyższy uniewinnił byłych funkcjonariuszy z o wiele poważniejszych zarzutów takich jak wymuszenia, kradzeże, napaści i zawiązanie tajnego spisku – po wielomiesięcznym procesie i przesłuchaniu przeszło 30 świadków, w tym wielu handlarzy narkotyków.

Skazani policjanci. Od lewej: Ray Pollard, Steven Correia, Ned Maodus, Joe Miched i John Schertzer

 

Skazani policjanci:

  • 54-letni John Schertzer
  • 49 -letni Nebojsa (Ned) Maodus
  • 53-letni Joseph Miched
  • 48-letni Raymond Pollard
  • 45-letni Const. Steven Correia - jedyny z pięciu skazanych, który nadal służy w policji.

Sędzia Gladys Pardu

Podczas wygłaszania wyroku Sędzia Gladys Pardu określiła działania oficerów jako “bardzo poważne nadużycie zaufania”, ale też podkreśliła, że niezwykle długotrwałe śledztwo i proces sądowy miał katastrofalny wpływ na życie policjantów i ich rodzin i stanowi niejako dodatkową karę.  Sędzia Pardu podkreśliła jednocześnie, że nie znalazła żadnych dowodów poważnych przestępstw kryminalnych, uznała, że funkcjonariusze szukali tylko możliwości skrócenia sobie dnia pracy.
Obrońca oskarżonych, mecenas Peter Branti stwierdził, że można uznać wyrok sądu za “dobry wynik”. Dodał jednak, że “każdy, kto był zaangażowany w ten proces nie będzie otwierał z radości butelki szampana”.

Wyrok zapadł po przeszło dziesięcioletnim okresie sądowych zmagań, na które składały się kolejne rozprawy przed kolejnymi składami sędziowskimi, odwołania i ponowne rozprawy.

Warto może jeszcze dadać, że skazanie pięciu policjantów na 45 dni aresztu domowego kosztowało kanadyjskich podatników 12 milionów dolarów. Tyle bowiem wyniosły koszty dziesięcioletniego procesu.

Skazani oficerowie rozważają kolejną apelację.