Ludwik Niemczyk – legendarny kurier

Odeszli ostatnio Series sty 5, 2013 at 2:33 pm

Ludwik Niemczyk

4 stycznia 2013 o godzinie 6 rano w hospicjum The Salvation Army Rotary Richmond w Vancouver zmarł w wieku 92 lat Ludwik Niemczyk, powstaniec warszawski, kurier, najprawdziwszy bohater.

Urodził się 13 sierpnia 1921 roku w Warszawie. Tuż po II wojnie światowej Ludwik Niemczyk przeprowadził przez granicę wiele osób i zapłacił za to wysoką cenę.  Byli to ludzie poważnie zaangażowani w AK, poszukiwani przez władze bezpieczeństwa.  Łączył rozbite przez wojnę rodziny, wielu ludzi zawdzięcza mu życie. Przez skromność nie oczekiwał nigdy pochwał ani medali.  Wszystko robił z poczucia obowiązku i zwykłej ludzkiej dobroci.

Po aresztowaniu przeszedł gehennę – w śledztwie, a potem w więzieniu. Kiedy na mocy amnestii w roku 1951 wychodził na wolność, jeszcze przed bramą więzienia był pewien, że spróbuje ucieczki za granicę.  W stalinowskiej Polsce nie widział dla siebie miejsca.  Jego ucieczka należy do najbardziej spektakularnych.

Od lat mieszkał w Kanadzie, gdzie za codzienną pracę pielęgniarza i rentgenologa w szpitalu dla Indian w dowód wdzięczności obdarzono go przydomkiem “Dobry Człowiek”.

Ludwik Niemczyk był bratem dwóch znanych, nieżyjących już także artystów: Wacława Niemczyka – skrzypka i Leona Niemczyka – popularnego aktora.

Żegnamy słynnego kuriera – tytułowego bohatera “Kuriera”, jednego z odcinków serialu telewizyjnego TVN z cyklu “Wielkie ucieczki”.  Człowieka, który dzielił się z nami swoim ciepłem, przyjaźnią, serdecznością i niezwykłymi wspomnieniami.

Pan Ludwik w październiku 2012