Gwałciciel został aresztowany po 20 latach

Lokalnie Series sty 7, 2013 at 11:32 pm

Steven Mc Guire – portret pamięciowy sprzed dwudziestu lat

Nie ma zbrodni doskonałej – mówi stare powiedzenie, nie ma też takiego przestępstwa, którego sprawca mógłby spać spokojnie, nawet po wielu latach od chwili jego popełnienia.
43- letni Steven John Mc Guire pierwszego ataku na kobietę dokonał 10 listopada 1993 roku. Chwycił 19-letnią dziewczynę podczas spaceru w pobliżu Dundas Street East, w pobliżu Parliament Street i grożąc nożem wciągnął ją pod zaparkowaną w pobliżu naczepę ciężarówki. Tam ją zgwałcił, ukradł jej plecak i zbiegł. Drugiego napadu dopuścił się 3 lipca 1994 roku. Włamał się do mieszkania kobiety mieszkającej na drugim piętrze domu apartamentowego przy Queen Street i Bathurst. Grożąc nożem zgwałcił ofiarę i ukradł jej torebkę. Badania w laboratorium kryminalistycznym wykazały, że obu czynów dopuścił się ten sam mężczyzna.

Od czasu, gdy popełnił te zbrodnie minęło 20 lat, wystarczająco dużo czasu, by mógł być przekonany, że czyny, których dokonał ujdą mu bezkarnie. Żył tysiące kilometrów od Toronto, w innej prowincji wielkiego kraju, jakim jest Kanada. A jednak został złapany i aresztowany.

To tak Steven Mc Guire mógł wyglądać po 20 latach. Te przypuszczalne wizerunki przestępcy wykonane przez policyjnych grafików doprowadziły do jego aresztowania

Jak to się stało, że Steven Mc Guire jednak stanie przed wymiarem sprawiedliwości? Policja postanowiła przejrzeć stare, nierozwiązane wciąż sprawy. Nowe techniki kryminalistyczne, badanie kodów DNA pozwalają nawet po wielu latach wskazać bez najmniejszych wątpliwości przestępcę. Dzięki nowym komputerowym metodom graficznym stworzono nowy portret przestępcy – jak przypuszczalnie wygląda po tych 20 latach. Stary portret pamięciowy i przypuszczalne współczesne wizerunki przestępcy opublikowano. Policja zaapelowała do społeczeństwa, by pomogła w jego odnalezieniu. Wyznaczono nawet nagrodę w wysokości 50 tysięcy dolarów, jeżeli taka pomoc okaże się skuteczna.

Detektyw Ali Ansari powiedział, że jedna z takich informacji, uzyskanych przez Crime Stoppers zaprowadziła policjantów do domu mężczyzny.
- Czułem, byłem przekonany, że opublikowanie zmodyfikowanego portretu pamięciowego przestępcy pomoże w jego odnalezieniu, odświeży ludzką pamięć – powiedział detektyw Ansari na konferencji prasowej w siedzibie torontońskie policji.
Steven Mc Guire stanął w niedzielę na wstępnym przesłuchaniu przed ontaryjskim sądem, oskarżony o dokonanie dwóch napaści seksualnych z bronią w ręku, rozbój, włamanie i grożenie śmiercią. W tej chwili przebywa w areszcie. Ponownie przed sądem stanie 21 stycznia.

Poszkodowane przez niego kobiety zostały powiadomione przez policję o schwytaniu przestępcy. Obie wyraziły zadowolenie, że krzywda, jaką im wyrządził nie pozostanie bezkarna.

A dla innych, którzy w taki czy inny sposób dokonali poważnych przestępstw i wciąż pozostają na wolności, sprawa Stevena Mc Guire’go jest świadectwem, że nie mogą spać spokojnie.
Wcześniej czy później w drzwiach ich domu mogą sie pojawić policjanci.