Nauczyciele znowu protestują, a rodzice znowu mają problem

Lokalnie Series sty 11, 2013 at 1:53 am

O wprowadzonej w życie nowej ustawie oświatowej (Bill 115), protestach nauczycieli szkół podstawowych i wygranej w sporze z nauczycielskim związkami zawodowymi minister Laurel Broten pisaliśmy kilka dni temu w Bejsemencie. (Tych, którzy nie czytali zachęcamy, by kliknęli w wyróżnione niebieskim kolorem linki.)
Nauczyciele postanowili przeciwko wprowadzeniu nowych regulacji zaprotestować raz jeszcze. Dziś ma być dniem protestu – tym razem nie związkowego, ale “politycznego”.

Premier Ontario Dalton McGuinty złożył wniosek do Ontario Labour Relations Board by uznał dzisiejszy protest nauczycieli za nielegalny strajk

Spór czy protest ten, związany z nieobecnością nauczycieli w pracy jest nielegalnym strajkiem toczył się między rządem a przedstawicielami nauczycielskich związkowców przed Ontario Labour Relations Board. Premier wnosił, by protest nauczycieli został uznany za nielegalny strajk, za co w myśl prawa, każdy jego uczestnik może być ukarany karą w wysokości dwóch tysięcy dolarów za każdy dzień nieobecności w pracy, a związek zawodowy, który taki nielegalny protest organizuje może być ukarany sumą 25 tysięcy dolarów.

Szef  Federacji Nauczycieli Szkół Podstawowych Ontario (EFTO), Sam Hammond stwierdził, że jednodniowy protest ma charakter polityczny i jest odpowiedzią na “świadomy i prowokazyjny sposób wprowadzenia ustawy, który niszczy demokratyczne prawa dziesiatek tysięcy nauczycieli i jest świadectwem braku szacunku dla ich pracy.”

W związku z protestem zamknięte zostaną szkoły w:

  • Toronto District Shool Board –  twierdzi, że szkoły podstawowe i gimnazja będą zamknięte w piątek i cały transport szkolny zostanie anulowany.
  • Durham District Shool Board – szkoły podstawowe będą w piątek zamknięte. Jednakże dzieci, które pojawią się w szkołąch nie zostaną pozostawione bez opieki. Oczywiście dyrekcja DDSB ma nadzieję, że większość rodziców znajdzie wyjście z sytuacji i zapewni opiekę swoim dzieciom. Tak więc szkoły w rejonie Durham będą częściowo otwarte – dla tych, którzy nie będą mieli co zrobić z dziećmi. Ostateczna decyzja zapadnie jednak w piątek o 6 rano.
  • York Region District Shool Board – szkoły podstawowe będą zamknięte i transport szkolny zostanie anulowany. Zajęcia zostaną wznowione w poniedziałek.

Planowane Protesty:

Nauczyciele szkół podstawowych z Toronto planują zorganizować protesty między 10 rano a 12:30 po południu przed Ministerstwem Edukacji niedaleko ulic Bay St. i Wellesley.

Pozostałe pikiety odbędą się w szkołach, a takze przed urzędami liberalnych i konserwatywnych posłów do Parlamentu Prowincji Ontario.:

  • Laurel Broten, MPP, 7601 Evans Avenue, Etobicoke
  • Eric Hoskins, MPP, 803 St Clair Avenue West, Toronto
  • Glen Murray, MPP, 514 Parliament Street, Toronto
  • Kathleen Wynn, MPP, 795 Eglinton Avenue West, Toronto
  • Soo Wong, MPP, 2245 Kennedy Road, Scarborough

Federacja Nauczycieli Szkół Ponadpodstawowych w Ontario (The Ontario Secondary School Teachers’ Federation – OSSTF) planuje zorganizować podobne prostesty w środę. Związek oczekuje decyzji Ontario Labour Relations Board czy uzna ten protest za legalny.