Pożar SS Noronic (1947)

Historia Kanady Series sty 11, 2013 at 12:09 pm

Jeden z największych statków wybudowanych w Kanadzie SS Noronic rozpoczął 14 września 1949 roku 7-dniowy rejs po jeziorze Ontario. Parowiec został na dwie noce w Kanadzie przed powrotem do Detroit. Większą częścią pasażerów byli Amerykanie (524).

W porcie Toronto, 16 września o 2:30 w nocy jeden z pasażerów zauważył dym pochodzący z pokładu C. Ogień wybuchł w jednym z korytarzy i dość szybko się rozprzestrzeniał (spowodowane to było boazeriami na ścianach, które były polerowane olejem).

Po 8 minutach od wybuchu pożaru połowa statku była już spalona. Większość pasażerów będących na statku rzucała się do wody, a tylko nieliczni schodzili po linach. Pierwsze schodziły kobiety i dzieci. Na statku panowała wielka panika. Po ugaszeniu ognia inspekcja zobaczyła makabryczne sceny. Wiele szkieletów pasażerów znajdowała się na korytarzach pokładu, a także w łóżkach. Niektóre z nich prawie całkowicie się spaliły.

Nigdy nie określono, ilu pasażerów mogło zginąć na statku. Szacuje się od 118 do 139 zgonów. Większość zmarła z uduszenia lub oparzenia, niektórzy zginęli skacząc z górnych pokładów na molo. Tylko jedna osoba utonęła. Prawdopodobną przyczyną wybuchu pożaru był zostawiony palący się papieros w pralni statku.

Po katastrofie szukano winnych w projektantach statku. Kapitan Taylor po katastrofie został uznany za bohatera, ponieważ jako jeden z ostatnich opuścił płonący statek, a także wyłamał okna, wyciągając uwięzionych pasażerów z ich pokoi. Pomimo tego został on zawieszony na rok w sterowaniu statkami.

(tp)