Z biur rządowych zaginęły dane osobowe 583 tysięcy Kanadyjczyków

Lokalnie Series sty 12, 2013 at 12:41 am

Przenośny twardy dysk zawierający dane osobowe ponad pół miliona osób, którzy otrzymali kredyty studenckie zaginął z biur rządowej agencji Human Resources and Skills Development Canada (HRSDC), ujawnił rząd federalny. Twardy dysk zawierał dane osobowe 583 tysięcy Kanadyjczyków, którzy pobierali pożyczki studenckie w latach 2000 -2006. Dane kredytobiorców z Quebecu, Nunavut i Terytoriów Północno-Zachodnich  nie zostały naruszone.

Informacje, które zawierał zaginiony hard drive obejmują:

  • Nazwiska studentów, numery ubezpieczenia społecznego (SIN), daty urodzenia, informacje kontaktowe i opinię kredytową (credit rating) osób, które udzielolno pożyczkę studencką.
  • Prywatne informacje kontaktowe 250 pracowników agencji.

Na szczęście – jak twierdzą przedstawiciele HRSDC – informacje na zaginionym dysku nie zawierały danych o kontach bankowych ani informacji medycznych.
Do wszystkich zainteresowanych wysłane zostaną listy z informacją o zaginięciu danych i poradą jakie kroki powinni podjąć by uchronić swoją prywatność i ustrzec się przed wykorzystaniem ich danych osobowych przez ewentualnych przestępców.

Minister Diane Finley

Jak dotąd nie ma żadnych przesłanek, by zaginione dane zostały wykorzystane w jakikolwiek sposób, ale rząd zaalarmował Policję RCMP i urząd komisarza d/s prywatności.
- Chcę wobec wszystkich Kanadyjczyków wyrazić moją dezaprobatę dla działań HRSDC i głębokie ubolewanie z powodu tego co się stało. Praktyki i beztroska urzędników są nie do zaakceptowania, są karygodne. Podjęte zostały wszystkie możliwe kroki by znaleźć winnych zaistniałej sytuacji oraz by w przyszłości nic takiego się nie powtórzyło – oświadczyła Minister Zasobów Ludzkich Kanady, Diane Finley.
W tym celu zostaną wdrożone nowe, niezwykle rygorystyczne procedury dotyczące używania przenośnych nośników pamięci komputerowej, a także możliwości kopiowania jakichkolwiek danych na takie nośniki przez urzędników federalnych i afiliowanych przy rządzie agencji. Pracownicy mają zostać przeszkoleni w stosowaniu tych procedur. Ci, którzy je w jakikolwiek sposób naruszą, zostaną dyscyplinarnie zwolnieni z pracy.

Pani minister Finley podkreśliła, że rząd nie ma zamiaru tolerować w tej kwestii żadnych kompromisów.

Dodać warto, że fakt zaginięcie przenośnego dysku twardego z danymi wyszło na jaw przy okazji innego dochodzenia – w sprawie zaginięcie pen drive’u z danymi 5000 Kanadyjczyków, który też zaginął urzędnikom afiliowanej przy ministerstwie agencji HRSDC.