Tornado w Barrie (1985)

Historia Kanady Series sty 14, 2013 at 2:35 pm

31 maja 1985 roku przeszło nad Kanadą jedno z najsilniejsych tornad w historii prowincji Ontario – 4 w skali Fujity.

W zasadzie było to aż 13 tornad rozproszonych w południowym Ontario, które wywołały w sumie śmierć 12 osób, obrażenia u 281 osób i zniszczenie około 300 domów w mieście Barrie i drugie tyle w całej prowincji.

Barrie należało do najbardziej zdewastowanych miast. Jako pierwsze zniszczone zostały podmiejskie transformatory, więc miasto pozostało bez prądu. Dzięki temu wiele osób opuściło biura, co niewątpliwie zmniejszyło późniejszą liczbę ofiar. Po 10-metrowych drzewach pozostały kikuty na wysokości 2 metrów.

W przemysłowym Molson Park uległo zniszczeniu około 20 przedsiębiorstw, ale większość ofiar stanowili mieszkańcy niepodpiwniczonych domów, którzy ginęli na skutek urazów.

Około 30 zakotwiczonych łodzi siła wiatru wyrwała z portu i zatopiła w wodach jeziora Simcoe. Na autostradzie 400 pod Barrie wielu kierowców wylądowało w przydrożnych rowach i odniosło rany ale nikt nie zginął. Usuwanie strat kosztowałó prowincję ok. 200 mln dol.

Zdaniem klimatologów, tornado z Barrie należy zaliczyć do największych katastrof naturalnych w historii Ontario, obok tornada z 2005 roku oraz burzy lodowej z 1998 roku.