Nowy program wizowy ministra Kenney’a

Kanada sty 25, 2013 at 5:00 am

Minister Jason Kenney

Nowy program przyznawania wiz pobytowych chce od kwietnia wprowadzić Minister Imigracji Jason Kenney. Wizy będą się nazywały “startup visa” i będzie ich przyznawanych tylko 2750 rocznie przez najbliższe 5 lat, które mają być okresem próbnym dla nowej formy zachęt dla osiedlania się w Kanadzie.

Kenney chce skłonić firmy i przedsiębiorców do podjęcia działalności gospodarczej w Kanadzie.
- Chcemy zachęcić najlepsze i najzdolniejsze umysły z całego świata, by rozpoczęły swą działalność w naszym kraju. – mówi Jason Kenney. Minister spodziewa się, że już w najbliższym roku do Kanady przybędzie kilkaset osób.
Program jest zdaniem jego projektodawców nowatorski, ponieważ jako pierwszy oferuje przedsiębiorcom z kapitałem, ubiegającym się o prawo stałego pobytu status rezydenta, w przeciwieństwie do podobnych programów w innych krajach, gdzie przedsiebiorcy “na początek” dostają tylko wizy tymczasowe.
“Startup visa” ma zastąpić dwa starsze programy, które miały przyciągnąć potencjalnych inwestorów i przedsiębiorców do Kanady. Okazało się, że nie spełniały swoich funkcji i w jej ramach nie przybywali ludzie, jakich Kanada oczekiwała.
Niektóre osoby, które ubiegały się o pobyt w Kanadzie w ramach starych programów pozywają rząd do sądu, bo chcą, by ich stare wnioski były rozpatrzone w ramach “startup visa”.