Kanadyjskie banki pod lupą

Kanada sty 29, 2013 at 1:32 am

Sześć największych banków kanadyjskich (z wyjątkiem Royal Bank) naraziło się Moody’s – jednej z największych i najbardziej cenionych agencji ratingowych, która ocenia stan finansowy instytucji i państw. Moody postanowiła obniżyć rating Toronto Dominion Bank, Scotiabank, Bank of Montreal, Canadian Imperial Bank of Commerce, National Bank a także mające swoją siedzibę w  Quebecu, Unię Kredytową Desjardins.
Moody’s uzasadniło swoją decyzję tym, że kanadyjskie banki zbyt łatwo udzielały kredytów pod zastaw domów, co spowodowało ogromne zadłużenie konsumentów. Moody’s Moody obawia się, że ludzie ci nie będą w stanie spłacić swoich długów. Poza tym – zdaniem agencji ratingowej – banki te zbyt łatwo udzielały kredytów hipotecznych. Ceny domów w Kanadzie wzrosły znacznie w ostatnim okresie i Moody’s obawia się, że może nastąpić pęknięcie bańki spekulacyjnej, podobnej do tej, jaka miała miejsce przed kilku laty w USA.

Obniżka wiarygodności banków kanadyjskich nie jest drastyczna, – ratingi zostały obniżone o jeden stopień, najwyżej dwa. – z A na AA lug AAA. W takiej sytuacji inwestorzy żądają wyższej stopy procentowej za zainwestowany kapitał. w obligacje lub inne formy inwestycji.
Moody’s nie obniżył ratingu Royal Bank. Zrobił to wcześniej, w czerwcu ubiegłego roku, gdy obniżył rating Royal Bank z AA1 do AA3. Royal Bank miał wtedy całkiem dobre towarzystwo – Moody’s postraszył też liczne banki amerykańskie takie jak Bankof America, JPMorgan Chase, Citigroup i Goldman Sachs.

Co to oznacza dla przeciętnego człowieka, nie spekulującego kapitałem finansowym? Prawodopodobnie trochę większe trudności w uzyskaniu korzystnej pożyczki – czy to na dom, czy na inne cele.