Kanadyjczyk sfilmuje książkę Kapuścińskiego

Kanada Series sty 30, 2013 at 7:32 pm

Reżyser filmu „Pan Lazhar” Philippe Falardeau kupił prawa do ekranizacji powieści Ryszarda Kapuścińskiego „Wojna futbolowa”.

- Bardzo podoba mi się historia opisana przez Ryszarda Kapuścińskiego, więc zamierzam zrobić film o wojnie między Salwadorem a Hondurasem. Szczególnie podoba mi się punkt widzenia, z którego polski dziennikarz całą tę historię opisuje. Na razie jeszcze nie wiem, kiedy się za to zabiorę, z pewnością muszę skończyć projekty, którymi zajmuję się w tej chwili – powiedział reżyser.

Philippe Falardeau jest obecnie uważany za jednego z najbardziej obiecujących kanadyjskich reżyserów. Jego najnowszy film „Pan Lazhar” został uznany najlepszym filmem kanadyjskim roku oraz zdobył nominację do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. „Pan Lazhar” pojawi się w polskich kinach 1 lutego 2013 roku.

Falardeau przyznaje, że jego życie potoczyłoby się inaczej, gdyby nie wziął udziału w popularnym w Kanadzie konkursie telewizyjnym „La course destination monde”, w którym młodzi ludzie podróżują

Philippe Falardeau

po świecie, realizując krótkie filmy dokumentalne. W czasie trwania konkursu wyreżyserował około 20 filmów, wygrywając go oraz zdobywając nagrodę IDRC (International Development Research Center of Canada).

W 1997 roku Falardeau wyreżyserował średniometrażowy dokument o chińskiej imigracji w Kanadzie, zatytułowany „Pâté chinois”. Film był prezentowany na FF w Montrealu i zdobył nagrodę za najlepszy scenariusz na FF w Yorkton. W 2000 roku Philippe nakręcił swój pierwszy film fabularny – „La moitié gauche du frigo”. Film cieszył się powodzeniem w Kanadzie i był pokazywany na wielu festiwalach na całym świecie (Rotterdam, Londyn, Paryż, Seattle, Vancouver i Montreal).

„Pan Lazhar” – adaptacja sztuki „Bachir Lazhar” Evelyne de la Chenelière – to czwarty film fabularny Philippe’a Falardeau. Jest to pełna ciepła i subtelnego humoru opowieść o grupie uczniów szkoły podstawowej, przedwcześnie zmuszonych do wejścia w świat dorosłych i próbujących go zrozumieć oraz o inspirującym wychowawcy, który dzięki swojej intuicji, empatii i elokwencji zmienia ich życie.