Bart Zemanek z Kanady gwiazdą polskiej reprezentacji futbolowej

Kanada Series luty 1, 2013 at 8:00 am

Bart Zemanek

W tę sobotę Szwecja stanie się rywalem Polski w pierwszym meczu w historii reprezentacji Polski w futbolu amerykańskim. Spotkanie odbywa się w łódzkiej Atlas Arenie. Mecz z Polakami Skandynawowie traktują jako element budowania składu na mistrzostwa świata, które w 2015 roku odbędą się właśnie w ich kraju.

Trenerem reprezentacji Polski jest Maciej Cetnerowski, przygotowania do historycznego spotkania reprezentacja rozpoczęła już w grudniu ubiegłego roku. Wtedy wyselekcjonowanych zostało ponad 70 zawodników. Większość z nich występuje w zespołach grających w najwyższej polskiej klasie rozgrywkowej – Toplidze. Było też kilku zawodników, którzy na co dzień grają zagranicą.

Jednym z zawodników z zagranicy jest Bart Zemanek (quarterback) z Kanady, gdzie grał w Kanadzie w lidze akademickiej. Grał też w Europie. Zawodowo pracuje jako koordynator sportu akademickiego na York University.

Futbol amerykański w hali różni się nieco od tego, rozgrywanego na stadionie otwartym. Spotkanie w hali rozgrywane jest na węższym niż zwykle boisku i ma tylko 50 jardów pola gry. Otoczone jest bandami. Na boisku przebywa ośmiu, zamiast 11 zawodników, co wymusza szybszą grę.

Polska Liga Futbolu Amerykańskiego została powołana do życia w 2006 roku. W pierwszej edycji ogólnopolskich rozgrywek ligowych wystąpiły cztery kluby. W sezonie 2012 w szranki stanęło 38 drużyn.