Kanadyjczyk brał udział w zamachu w Burgas

Kanada Series luty 5, 2013 at 9:49 pm

Osoba o podwójnym, kanadyjsko-libańskim, obywatelstwie brała udział w zamachu terrorystycznym wymierzonym w izraelskich turystów na lotnisku w bułgarskim mieście Burgas w lipcu 2012 r. – poinformował szef kanadyjskiej dyplomacji John Baird.

- Mogę potwierdzić, że osobnik ten ma podwójne obywatelstwo i przebywa w Libanie (…) Sądzę, że jest na wolności – powiedział Baird dziennikarzom, nie chcąc podać dokładnej tożsamości zamachowca.

Wcześniej bułgarskie MSW poinformowało, że domniemanym organizatorem zamachu w Burgas, który przeprowadziły trzy osoby, jest szyickie radykalne ugrupowanie Hezbollah z Libanu. W ataku zginęło – oprócz zamachowca – pięciu izraelskich turystów i bułgarski kierowca; ponad 30 osób zostało rannych.

Śledztwo wykazało, że wszyscy trzej zamachowcy przebywali w kraju, posługując się sfałszowanymi prawami jazdy, wyprodukowanymi w Libanie. Dwóch zamachowców, których tożsamość ustalono, przedostało się do Europy z prawdziwymi paszportami – australijskim i kanadyjskim. Wiadomo, że od 2006 r. do 2010 r. mieszkali w Libanie.

Ponad 6 miesięcy po zamachu nikt nie przyznał się do tego aktu terroru.