Stolarz z London potomkiem Ryszarda III, legendarnego króla Anglii

Kanada Series luty 5, 2013 at 3:03 am

Laurence Olivier jako Ryszard III w słynnej ekranizacji dramatu Szekspira

Kanadyjski stolarz Michael Ibsen, urodzony w London w Ontario, a obecnie przebywający w Londynie, w Anglii zaniemówił ze zdumienia, gdy dowiedział się od brytyjskich historyków, że jego DNA pomogło rozwiązać tajemnicę sprzed 500 lat. Naukowcy stwierdzili, że szczątki odkopane w ubiegłym roku na parkingu, w mieście Leicester, to pozostałości po słynnym królu Ryszardzie III, bohaterze znanej sztuki Szekspira i jej hollywoodzkiej ekranizacji,  z Laurencem Olivierem w roli króla.
Naukowcy z uniwersytetu w Leicaster pobrali od kanadyjskiego stolarza próbki DNA, który jest stryjecznym wnukiem Ryszarda III, króla Anglii w siedemnastym pokoleniu.
Innymi słowy król Ryszard był jego stryjecznym pra pra (i tu trzeba powtórzyć 17 razy) dziadkiem.
Michael Ibsen bardzo krótko i dosadnie skomentował wieść, że jest królewskim potomkiem
- To jest trudne do strawienia – stwierdził.

Ryszard III – rycina

Archeolodzy od dawna szukali grobu monarchy, którego miejsce pochówku było przedmiotem spekulacji, domysłów i legend od wieków. Przed laty powstało nawet społeczne towarzystwo historyczne pod wezwaniem Ryszarda III, które stawiało sobie za cel odnalezienie grobu monarchy. Jak widać Ryszard III miał swoich fanów, choć postać króla, którą stworzył Szekspir jest człowiekiem odrażająco okrutnym i bezwzględnym.
Wiliam Szekspir odmalował monarchę jako garbatego uzurpatora, który nie cofnął się przed niczym, by zdobyć władzę. Na drodze do niej pozostawił wiele trupów, w tym dwóch jego młodszych bratanków, zamordowanych w słynnym więzieniu Tower w Londynie.

Przez wieki miejsce pochówku króla nie było znane. Zapisy mówiły, że został pochowany przez mnichów franciszkańskich, Szarych Braci, w ich kościele w Leicester, 160 kilometrów na północ od Londynu. Kościół został najpierw zamknięty, a później rozebrany, ponieważ król Henryk VIII postanowił rozwiązać klasztory w 1538 roku. Z biegiem lat po kościele nie pozostało ani śladu, a potomni nie byli w stanie określić jego położenia.

Król spoczywał pod powierzchnią niewielkiego parkingu w Leicaster

Pewne poszlaki zwróciły uwagę historyków i archeologów na pewien niewielki parking na zapleczu domów mieszkalnych w Lancaster. Tam też postanowili zacząć kopać, by dowiedzieć się czegoś o przeszłości.
Najpierw koparka zerwała asfalt z parkingu, zdjęła wierzchnią warstwę ziemi. A potem to już była żmudna ręczna robota. W końcu wykopano szkielet dorosłego mężczyzny. Bliższe badania szczątków wskazywały, że mężczyzna ów musiał zginąć w bitwie. Ostaolog, Jo Appleby powiedziała, że odkryto 10 śladów obrażeń, które były zadane taką bronią jak miecze, sztylety i halabardy. Jo Appleby odkryła też, że kilka śladów po ranach wskazuje na to, że zostały one zadane z rozmysłem i z zamiarem upokorzenia człowieka. Wiele uszkodzeń wskazywało na to, że ciało zabitego bezczeszczono, prawdopodobnie nagie ciągnięto na powrozie za koniem.
Za pomocą skomplikowanych badań laboratoryjnych naukowcom udało się też ustalić wiek mężczyzny. W końcu doszli do wniosku, że najprawdopodobniej jest to poszukiwany przez lata ciało Króła Ryszard III. Potrzebowali tylko potwierdzenia swoich domysłów. I tak trafili do kanadyjskiego stolarza z London w Ontario, Michaela Ibsena.
Burmistrz Leicester, Peter Soulsby zapewnił królewskiego potomka, że szczątki jego pra pra pra dziadka zostaną pochowane z honorami należnymi królowi, w miejscowej katedrze.

Michael Ibsen przy szczątkach swego królewskiego przodka