Min. finansów Flaherty: Wszystkie ręce na pokład!

Kanada Series luty 7, 2013 at 2:25 am

Jim Flaherty

Federalny minister finansów Jim Flaherty zapowiedział, że w planowanym budżecie zamierza zaplanować dalsze cięcia wydatków, tak by było możliwe zrównoważenie finansów państwa do 2015 roku. Minister powiedział, że rząd prowadzony przez Partię Konserwatywną chce wypełnić obietnicę zlikwidowania deficytu budżetowego przed kolejnymi wyborami. Dodał też, że mimo osobistych problemów ze zdrowiem (Flaherty cierpi na rzadką i ciężką chorobę skóry – pemfigoid pęcherzowy) zamierza pozostać na swoim stanowisku.
- Na naszej drodze do równowagi budżetowej przekroczyliśmy półmetek. W przyszłym roku będziemy jeszcze bliżej celu. Chciałbym skończyć to, co zacząłem i zobaczyć koniec tej drogi – powiedział.
Na pytanie o to, czy nie martwi go słabnąca gospodarka i czy nie wymaga ona wsparcia, minister powiedział, że nie widzi w tej chwili takiej potrzeby.
Planowany budżet ma objąć rozszerzenie i ewentualne dofinansowanie programu budowy infrastruktury realizowanego pod hasłem Building Canada o 33 miliardy dolarów. Minister wezwał też władze municypalne do zaplanowania nowej, dwudziestoletniej umowy finansowania infrastruktury, na którą, według szacunków, będzie trzeba wydać w tym okresie 170 miliardów dolarów.

Pytany o stan zdrowia powiedział, że leczenie choroby wymaga zażywanie sterydów. Ponieważ leki te mają skutki uboczne jak nadmierne tycie i silne zaczerwienienie twarzy, spodziewa się zmiany swojego wyglądu. Dodał, że choroba, na którą cierpi nie ma wpływu na zdolność wykonywania pracy. Jednocześnie przekonywał, że stan prac nad przyszłym budżetem jest w tym roku bardziej zaawansowany niż w latach porzednich.

Kanadzie potrzebni są wysoko wykwalifikowani pracownicy

Mówiąc o problemach, z jakimi musi się uporać gospodarka kanadyjska, Flaherty przekonywał o konieczności znalezienia odpowiednio wykwalifikowanej i licznej siły roboczej. Stąd inicjatywy dodatkowych programów, które mają zachęcić Aborygenów do podjęcia pracy, programy sprzyjające imigracji do Kanady ludzi z dobrym wykształceniem i wysokimi kwalifikacjami.
Minister finansów dodał, że rząd zamierza zachęcać wszystkie grupy społeczne, w tym seniorów i osoby niepełnosprawne, by w miarę swoich możliwości włączyły się do pracy.
- Musimy wyłożyć wszystkie ręce na pokład – powiedział Flaherty. – Kanada nas potrzebuje! Jeżeli nie zawiedziemy, będziemy mieć wspaniały wzrost gospodarczy w ciągu najbliższej dekady.