Sztorm pięciolecia: śnieg wszędzie, bez wyjątku!

Lokalnie Series Top News luty 7, 2013 at 11:00 pm

Największa burza śnieżna od 2008 roku nawiedza właśnie okolice GTA. Media ukuły już dla niej nazwę “Snowmageddon”. Intensywne opady przyniosą w niektórych

Burza śnieżna nie przeszkadzała grupie kilkudziesięciu młodych ludzi, którzy spędzili (częściowo w swych namiotach) noc pod Air Canada Centre w kolejce po bilety na koncerty Lady Gaga.

miejscach do 30-40 cm śniegu do piątkowego wieczoru, aczkolwiek ostatnie korekty prognoz mówią, że nie napada więcej niż 25 cm.

Największa burza śnieżna od 2008 roku nawiedza właśnie okolice GTA. Media ukuły już dla niej nazwę “Snowmageddon”. Intensywne opady miały przynieść w niektórych miejscach do 30-40 cm śniegu do wieczora, najwięcej w Markham. Niektóre zakłady pracy zwalniły swych pracowników z obowiązku przychodzenia w piątek do pracy. Nie kursują autobusy szkolne, ale szkoły w wielu regionach (York, Toronto) pozostają otwarte.

Konkretnie: otwarte są wszystkie publiczne i katolickie szkoły w regionach Toronto, York, Durham i Simcoe, włącznie z komunikacją autobusów.

Zamkniętę są natomiast wszystkie szkoły publiczne i katolickie w Peel, Halton i Hamilton-Wentworth.

Environment Canada ostrzega, że grubą pokrywą śnieżną znajdą sie znaczne połacie południowego i wschodniego Ontario. Nie ma miejscowości w południowym Ontario w której nie padałoby w ten piątek! Silne wschodnie wiatry spowodują zawieje i śnieżyce, co drastycznie pogorszy i tak trudne warunki jazdy na drogach. Dojazd do pracy w tych warunkach w piątkowy poranek będzie niezwykle utrudniony, a widoczność na drogach fatalna.

Wydział transportu miasta Toronto zmobilizował do walki z żywiołem wszystkie swoje 200 solarek, 600 pługów ulicznych i 300 chodnikowych oraz 1500 pracowników. Zgodnie z przepisami pojazdy te przystępują do akcji gdy na arteriach szybkiego ruchu uzbiera się się 2-centymetrowa

Nadchodząca burza sprawiła, że sklepy z oponami zimowymi otrzymują setki telefonów w sprawie instalacji.

powłoka śniegu. Wszystkie pracują wówczas gdy powłoka wynosi 5 cm, zaś przy 8 cm rozpoczyna się odśnieżanie dróg lokalnych, podrzędnych. W pierwszej kolejności obsługiwane są rampy zjazdowe autostrad, mosty i wzniesienia.

W schroniskach dla bezdomnych miasto Toronto wydzieliło 172 dodatkowe miejsca dla tych, którzy będą potrzebować przytułku w czasie ogłoszonego alertu o ekstremalnych warunkach pogodowych. Nawet jeśli chwilowo zabraknie miejsc sypialnych, władze gotowe są przetransportować potrzebujących do innych schronisk.

Przybyła z południa burza śnieżna przyniesie również znaczące opady śniegu w niektórych regionach Quebecu i wschodniej Kanady.

Znaczącą odmianę przyniesie poniedziałek, kiedy to – zdaniem prognostyków – temperatura w GTA wzrośnie do +7 stopni, a nagłym roztopom towarzyszyć będą opady deszczu.

Po informacje z ostatniej chwili odsyłamy do naszego Twittera “Najszybciej”.

Poniżej lista zamkniętych szkół wyższych:

York University
Ryerson University
University of Toronto (kampusy Mississauga i Scarborough)
McMaster University
Brock University
Lakehead University (Orillia)
University of Guelph
Tyndale University College and Seminary
Redeemer University College
University of Waterloo
Wilfrid Laurier University
Humber College
Sheridan College
Seneca College
Centennial College
Mohawk college
OCAD
Georgian College (kampusy Barrie, Midland  i Employment Centre)
Conestoga College
Niagara College