Krajobraz po burzy

Lokalnie Series luty 8, 2013 at 8:48 pm

Richmond Hill

Sprawdziły się wszelkie przewidywania. “Snowmageddon 2013” pobił rekord z roku 2008. Opady śniegu były rekordowe i przyniosły paraliż komunikacyjny w GTA. Minimalna pokrywa śniegowa wynosi 26 cm, maksymalna – 44 (St. Catharines). Największe opady wystąpiły wzdłuż korytarza autostrady 401 pomiędzy London a GTA.

Burza śnieżna przyniosła 3 ofiary śmiertelne. Pierwszą była 80-letnia mieszkanka

Bowmanville

Hamilton, która zmarła podczas ośnieżania swego podjazdu.

W wyniku kolizji trzech samochodów w Pickering zginął 49-letni mężczyzna, a na Hwy 401 pod Prescott rozbił się w śnieżycy 57-letni mężczyzna. Po zderzeniu pociągu z samochodem wstrzymano kursowanie kolejki GO na linii do Barrie.

W sumie w piątek od północy do wieczora odnotowano w GTA około 350 osobnych wypadków drogowych, a pogotowie drogowe CAA było wzywane około 5000 razy (średnie oczekiwanie na pomoc  = 1.5 godziny).

Hamilton

Odwołano około 450 przylotów i odlotów z lotniska Pearsona (30% ruchu) i 93 na wyspie Toronto. Tysiące uwięzionych pasażerów nie kryły swej złości i rozczarowania wobec Air Canada, gdyż ogłoszona przez nie specjalna telefonicza linia informacyjna szybko uległa zablokowaniu. W przylotniskowych hotelach brakowało miejsc.  Odwołano lub przełożono liczne rejsy autobusów Greyhound.

Śnieg stał się przyczyną zamknięcia autostrady 401 w wielu miejscach na odcinku pomiędzy od Chatham po Brockville. Na terenie GTA spowodował kompletny paraliż komunikacji miejskiej. Tu również zamykano na stałe odcinki niektórych ulic, m.in. Bathurst Street na południe od St. Clair Avenue West w związku z panującą ślizgawicą.

Kurier na Bay St., Toronto.

Pasażerowie oczekiwali na niejednokrotnie na przystankach powyżej godziny na przyjazd autobusu. Co najmniej 8 autobusów miejskich ugrzęzło w zaspach wraz z pasażerami. Powrót samochodem z pracy w godzinach szczytu zajmował wielu kierowcom… kilka godzin. Niektórym brakowało paliwa i ich unieruchomione auta powiększały panujący chaos.

Miasto Hamilton  ogłosiło po południu stan nadzwyczajny, co oznacza nielegalne parkowanie na oznaczonych drogach.

Policja apeluje o pozostanie w domach, aby aby służby drogowe mogły jak najsprawniej odśnieżyć autostrady i ulice.

W sobotę ten sam front burzowy doświadczy mieszkańców atlantckich prowincji Kanady. Niektóre regiony Nowej Szkocji i Nowej Fundlandii nawiedzą opady 30-40 cm śniegu oraz rekordowo silne wiatry – w podmuchach do 110 km/godz. Dotychczas rekord należy do amerykańskiego Bostonu, gdzie spadło już 60 cm śniegu.