Nie będzie geja, murzyna i turbanu na kanadyjskiej walucie

Kanada Series luty 10, 2013 at 1:19 pm

Centralny Bank Kanady rozważał utrwalenie na nowych, plastykowych banknotach scen uświetniających małżeństwa gejowskie, czarnych hokeistów czy policjantów w turbanach – aby lepiej unaocznić przemiany obyczajowe w wielokulturowej Kanadzie. W efekcie jednak do tego nie doszło, a do druku poszły banknoty z bardziej tradycyjnymi wizerunkami – pociągu, okrętu czy pomnika.

Już w 2008 roku powstał katalog z projektami, które zaproponowała firma konsultacyjna The Strategic Counsel. Za 476 tys. dolarów sugerowała ona bankowi, jak zilustrować serie nowych banknotów o nominałach $5, $10, $20, $50 i $100.

Pierwszy taki banknot, 100-dolarowy, wszedł do obiegu w listopadzie 2011 roku. Jednocześnie w sześciu miastach organizowano spotkania z różnymi grupami społecznymi, które sugerowały, co powinno należć się na kanadyjskiej walucie, aby “jak najlepiej obrazować wielokulturowość i zróżnicowanie etniczne”. W rezultacie tych działań wyselekcjonowano kilkadziesiąt pomysłów, takich jak np.: parada chińskich smoków, przysięga obywatelska, festiwal karaibski w Toronto, dzieci różnych ras grające w hokeja lub lepiące bałwana, dłonie w różnych kolorach skory, inwalida w wózku grający w koszykówkę, itp. Zostały one zaprezentowane przez bank Ministerstwu Finansów w celu podjęcia decyzji.

Wówczas to odrzucone zostały takie pomysły na banknot, jak czarnoskóry hokeista, oficer RCMP w turbanie czy małżeństwo homoseksualistów. Agencja Canadian Press usiłowała dociec, dlaczego odrzucono te, a nie inne wizerunki, ale nie udało się to jej, ponieważ odpowiednie dokumenty zostały silnie ocenzurowane.

Mimo wszystko dziennikarze z CP dotarli do niektórych uzasadnień podjętych decyzji. I tak:

- Sceny hokejowe usunięto jako gloryfikujące zbyt brutalny sport.

- Wszelkie sceny militarne budziły kontrowersje kojarząc się z rolą Kanady w Afganistanie.

- Wino lodowe z winnic Ontario odpadło gdyż “alkohol nie powinien pojawiać się na banknotach”.

- Turbiny wietrzne i panele słoneczne jako źródła czystej energii nadal pozostają zbyt kontrowersyjne.

Plastykowe banknot mogą się rozpuszczać w pobliżu grzejników

- Odrzucono także z niejasnych powodów portrety: biegacza-inwalidy Terry Foxa, liberalnego premiera Lestera Pearsona oraz socjalisty Tommy Douglasa. twórcy systemu opieki zdrowotnej.

Obecnie drukowane banknoty – zawierają bardzo tradycyjne elementy graficzne: ramię robota kosmicznego Canadair ($5), kolej ($10), pomnik w Vimy Ridge we Francji z I wojny światowej ($20), lodołamacz ($50). Na awersie znajdują się portrety Królowej oraz byłych premierów.

Baknot 100-dolarowy obrazował pierwotnie tematykę wynalazczości w medycynie i zawierał wizerunek kobiety przy mikroskopie, naukowca o wyraźnie azjatyckich rysach. Jednak zanim trafił do obiegu, poprawiono jej rysy na bardziej kaukaskie, a rzecznik Banku Kanady zapowiedział wówczas, że na banknotach preferowana będzie “etniczność neutralna”.

Od chwili wprowadzenia na rynek plastykowych pieniędzy, nie ustaje ich krytyka z innych powodów. Mogą się np. rozpuszczać w pobliżu źródeł ciepła (np. grzejników), wciąż nie akceptuje ich wiele automatów, a stylizowany liść klonowy jest europejski, a nie kanadyjski.

Bank broni jednak polimerowej waluty twierdząc, że jest znacznie trwalsza niż papierowa i trudniejsza w podrobieniu.