Czy Kanadyjczyk ma szansę być Papieżem?

Kanada Series luty 12, 2013 at 9:39 am

Kard. Marc Ouellet

Ma i to spore, mimo iż dotąd nigdy nie rządził Stolicą Piotrową duchowny spoza Europy.

Jednak obserwatorzy analizujący szanse poszczególnych kardynałów przed zbliżającym się konklawe uważają, że jednym z faworytów jest quebecki biskup – Marc Ouellet.

Z Kanady pojedzie do Watykanu na wybór następcy Benedykta XVI trzech tutejszych kardynałów: wspomniany Marc Ouellet oraz emerytowany arcybiskup Montrealu Jean-Claude Turcotte, a także Thomas Collins z archidiecezji Toronto.

Wśród potencjalnych sukcesorów Benedykta XVI najwięcej szans mają następujące kandydatury: arcybiskupa Mediolanu Angelo Scola, arcybiskupa Wiednia Christopha Achoenborna i właśnie kardynała Ouelleta, który kieruje kanadyjską Radą Papieską ds. Biskupów.

Kardynał Ouellet pochodzi z wielodzietnej rodziny, jego ojciec był dyrektorem szkoły. Kształcił się na Uniwersytecie w Laval, następnie w Wyższym Seminarium w Montrealu, gdzie obronił licencjat z teologii. W 1968 roku przyjął w Amos święcenia kapłańskie. Pracował przez dwa lata jako duszpasterz, potem wyjechał na dalsze studia do Rzymu. W 1974 obronił licencjat z filozofii na Papieskim Uniwersytecie Świętego Tomasza z Akwinu (Angelicum). W 1972 wstąpił do zakonu księży św. Sulpicjusza (P.S.S.), w ramach pracy zakonnej wykładał i był rektorem kilku seminariów. Na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie obronił doktorat z teologii dogmatycznej. W latach 1989-97 był profesorem i rektorem seminariów w Montrealu i Edmonton, a od 1997 profesorem w Instytucie Jana Pawła II Badań nad Małżeństwem i Rodziną.

3 marca 2001 został powołany przez papieża Jana Pawła II na sekretarza Papieskiej Rady Promowania Jedności Chrześcijan, otrzymując jednocześnie tytularną stolicę arcybiskupią Acropolis. Sakry biskupiej udzielił mu sam papież. W listopadzie 2002 został arcybiskupem Quebecu i prymasem Kanady. 21 października 2003 został wyniesiony do godności kardynalskiej. W 2008 papież Benedykt XVI mianował Ouelleta relatorem generalnym 12. zgromadzenia zwyczajnego Synodu Biskupów, a w 2010 roku prefektem watykańskiej Kongregacji ds. Biskupów w miejsce odchodzącego na emeryturę kardynała Re.

Ouellet brał udział w konklawe, które wyłoniło Benedykta XVI w kwietniu 2005 roku. Po opuszczeniu Quebec City i zamieszkaniu w Watykanie jego obowiązki tam obejmują m.in. wybór nowych biskupów i działalność w licznych komisjach.

Zapytany przed rokiem przez katolickie media o to czy ma nadzieję zostać papieżem, Ouellet odpowiedział: - Zupełnie nie widzę siebie na ty poziomie, ponieważ rozumiem, jak wielką ta funkcja pociąga odpowiedzialność. Z drugiej jednak strony, powiedziałbym że Duch Święty dopomoże kardynałom dokonać dobrego wyboru przywódcy Kościoła…

Wybór nowego papieża nastąpi w połowie marca, jeszcze przed Wielkanocą, podczas konklawe w Kaplicy Sykstyńskiej.

 

Ruszają zakłady

Abdykacja Benedykta XVI ponudziła kreatywność bukmacherów. Za pośrednictwem irlandzkiego serwisu Paddy Power można już obstawiać nie tylko imię i nazwisko najbardziej prawdopodobnego kandydata do objęcia Stolicy Piotrowej.

Najbardziej prawdopodobnym kandydatem na papieża, zdaniem hazardzistów, jest kardynał Peter Turkson z Ghany – stawiając na niego 4 euro można zarobić 9 euro. Następni w kolejności są kardynałowie Mark Ouellet z Kanady i Francis Arinze z Nigerii. Stawiając 2 euro na pierwszego z nich można zarobić 5 euro, stawiając 1 euro na kardynała z Nigerii można wygrać 3 euro.