Polscy komandosi w Kanadzie

Kanada Series luty 12, 2013 at 1:57 pm

Polscy żołnierze szkolą się w ekstremalnych warunkach: w mrozie kanadyjskiej Arktyki i w dżungli Gujany Francuskiej.

W arktycznej Kanadzie szkolili się też żołnierze 6. Brygady Powietrznodesantowej. Ćwiczyli np. marsz na rakietach śnieżnych, ciągnięcie toboganów, rozkładanie namiotów. Spadochroniarze uczyli się sposobów łowienia ryb pod lodem, zakładania wnyków oraz budowy pułapek do chwytania zwierząt.

Szkolenie odbywało się pod okiem indiańskich instruktorów z 2. Canadian Ranger Patrol Group, którzy pokazali sposoby budowania szałasu oraz igloo, rozpalenia ognia przy użyciu dostępnej w warunkach arktycznych roślinności.

Trzech zwiadowców wzięło udział w polowaniu na renifera karibu, z którego następnie przygotowali posiłek.

– Obecnie ośmiu żołnierzy pojechało do Kanady na kurs w Goose Bay, ale polscy żołnierze w przyszłości będą także brali udział w szkoleniach zorganizowanych w Indiach, a od marca w Gujanie Francuskiej, w ośrodku szkoleniowym francuskiej armii.

Na kursie żołnierze uczą się, jak przetrwać i przeżyć w dżungli oraz jak prowadzić efektywną walkę w takim środowisku. Szkolenie prowadzą instruktorzy Legii Cudzoziemskiej. Musieli przedzierać się z maczetami przez tropikalny las. Jedli tylko owoce z drzew oraz upolowane zwierzęta.