Policjanci gwałcili Indianki?

Kanada Series luty 13, 2013 at 11:28 am

Policjanci z RCMP oskarżeni zostali o poważne nadużycia – w tym gwałty – wobec młodych dziewcząt aborygeńskich na północy Kolumbii Brytyjskiej.

Nowojorska, prestiżowa organizacja Human Rights Watch oskarża ich o incydenty, do jakich doszło w odludnych miejscach prowincji kiedy prowadziła tam dochodzenie w sprawie zaniedbań w śledztwie dotyczącym tzw. “Autostrady Łez”. Taką nazwą określa się Hwy. 16, wzdłuż którego dochodzi od lat do zagadkowego znikania setek (!!!) młodych nie tylko indiańskich dziewcząt, przeważnie trudniących się

Typowa osada zbudowana dla Indian w rezerwacie na północy BC

nierządem lub podróżujących autostopem.

Human Rights Watch przeprowadziła swoje śledztwo na prośbę charytatywnej agencji z Vancouver (Justice for Girls), kiedy stało się jasne, że kanadyjskie władze zaniedbują swoje własne dochodzenie.

Zarzutów wobec oficerów RCMP nie udowodniono jeszcze w sądzie ale HRW wzywa do podjęcia śledztwa na poziomie federalnym. Przedstawiciele HRW spędzili 5 tygodni na północy prowincji przeprowadzając 87 wywiadów z 50 kobietami w wieku 16-60 lat.  Wówczas to uzyskali m.in. zeznania o zbiorowym gwałcie, prześladowaniu i grożeniu śmiercią ze strony RCMP. Kobiety skarżyły się, że policjanci razili je paralizatorami, szczuli psami, bili bez powodu oraz dokonywali samodzielnie rewizji osobistych.

Kanadyjski badacz Samer Muscati powiedział, że poziom strachu tych kobiet przed policją jest porównywalny z przerażeniem kobiet, jakie badał po podobnych przejściach ze strony sił bezpieczeństwa na środkowym Wschodzie, w Libii, Iraku i w Sudanie. Większość z nich nie wierzy w sprawiedliwy wymiar sprawiedliwości i to powstrzymuje ich od składania zeznań.

We wtorek szef opozycji Bob Rae zaapelował do premiera Stephena Harpera o powołanie królewskiej lub parlamentarnej komisji do zbadania opisywanych przypadków.