Stany zezwalają Chinom na Nexen

Kanada Series luty 15, 2013 at 6:30 pm

Chińczycy mogą już przejąć potężny kanadyjski koncern paliwowy Nexen. Zielone światło dla tej transakcji dały władze USA, a ich zgoda była niezbędna, bo część złóż ropy i gazu kanadyjski Nexen ma w Stanach Zjednoczonych.

W zeszłym roku chiński koncern CNOOC postanowił za 15,1 mld dol. przejąć Nexen, który eksploatuje złoża ropy i gazu, także z łupków. Do Nexen należy też trzeci co do wielkości magazyn ropy naftowej na świecie, położony w Kanadzie. Będzie to największa chińska inwestycja zagraniczna w energetyce.

Rząd Kanady dopiero w grudniu zeszłego roku, po wielu miesiącach debat, zaakceptował tę transakcję. Kanadyjczycy obawiali się, czy po przejęciu Nexen przez Chińczyków inwestorzy z Azji nie wykupią innych znaczących koncernów paliwowych w Kanadzie. A gdy wreszcie CNOOC dostał zgodę na przejęcie Nexen, premier Stephen Harper zapowiedział, że w przyszłości zagraniczna państwowa firma raczej już nie przejmie kontroli nad innymi kanadyjskimi spółkami paliwowymi.

Na przejęcie Nexen przez CNOOC zgodziły się także Komisja Europejska i Wielka Brytania. Ale największe problemy Chińczycy mieli w USA, gdzie Nexen wydobywa ropę ze złóż w Zatoce Meksykańskiej. Do zablokowania transakcji nawoływał wpływowy amerykański senator Edward Markey z Partii Demokratów. Podkreślał on, że Chińczycy nie będą się dzielić z USA zyskami z eksploatacji tamtejszych złóż Nexen.

Mimo tych protestów rządowy Komitet ds. Zagranicznych Inwestycji w Stanach Zjednoczonych (CFIUS) zezwolił CNOOC na przejęcie – co właśnie ogłosiła kanadyjska firma. I zapowiedziała, że transakcja zostanie sfinalizowana w ostatnim tygodniu lutego.