Sprawa McGregorów: luka w systemie opieki macierzyńskiej

Lokalnie Series luty 16, 2013 at 11:46 am

Małżeństwo McGregorów

Carey McGregor z Hamilton w 2005 roku poznał na Tajwanie swoją przyszłą żonę Sylvię, z którą zawarł związek małżeński w Kanadzie dwa lata później. Sylvia jest Tajwanką bez kanadyjskiego obywatelstwa. Ich pierwsze dziecko przyszło na świat w jej kraju, po czym rodzina przeniosła się do Kanady. Kiedy Sylvia ponownie zaszła w ciążę okazało się, że rodzinę McGregorów czeka potężne wyzwanie. Lekarze określili jej ciążę jako wysokiego ryzyka, w związku z czym wymagane będzie cesarskie cięcie. I tu zaczyna się problem, który obnaża poważną lukę w kanadyjskim systemie opieki macierzyńskiej.

Sylvia złożyła we wrześniu podanie o stały pobyt i w związku z tym nie kwalifikuje się do korzystania z państwowego systemu opieki medycznej. Z kolei polisy prywatnych firm ubezpieczeniowych nie obejmują ciąży. A rachunki szpitalne za opiekę medyczną w przypadku zabiegu cesarskiego cięcia mogą wynieść od 10 do 20 tysięcy dolarów, w zależności od stopnia komplikacji.

- System ma lukę, w której właśnie się znaleźliśmy – mówi McGregor. – Nie istnieją dla nas żadne opcje.

Jeden z hamiltońskich lekarzy zgodził się wprawdzie zapewnić swoją bezpłatną opiekę przy porodzie, pod warunkiem jednak, że Sylvia będzie kwalifikować się do planu OHIP.

- Nie każdy jednak znajdzie lekarza, który zechce pracować za darmo – twierdzi McGregor. – Trzeba zmienić ten stan, bo może on dotyczyć wielu innych ludzi i zagrażać zdrowiu dzieci. Wielu Kanadyjczyków podróżuje po świecie albo pracuje latami za granicą. Tam się żenią, następnie chcą powrócić do ojczyzny i wówczas zaczynają się kłopoty… To musi zostać zmienione.

Zapytany o sposób rozwiązania problemu urzędnik Ministerstwa Imigracji zasugerował, aby żona McGregora wyjechała na Tajwan i tam urodziła dziecko, zapewniając przy tym że nikt nie zabroni jej powrotu do Kanady. Ale McGregor jest pełen obaw, że Sylvia może nie dostać prawa wjazdu i że pozostanie sam z dwójką dzieci, które dzięki ojcu nabyły kanadyjskie obywatelstwo.

Zdaniem doświadczonego prawnika imigracyjnego, federalne przepisy wcale nie gwarantują jej zgody na wjazd do Kanady.

- W okresie kiedy rozpatrywane jest podanie o  wizę stałego mieszkańca, żona sponsora powinna przebywać z nim w w stałym związku i mieszkać z nim na terenie Kanady – twierdzi prawnik Ryan Rosenberg z Vancouver. – W związku z tym podróże poza granice Kanady przed rozpatrzeniem podania są wysoce niewskazane. Jeśli osoba składająca podanie wyjedzie choćby na krótkie wakacje i nie otrzyma prawa wjazdu, może to w efekcie skutecznie zakończyć współżycie między małżonkami i zmienić ich status. A w związku z tym, że nie będą spełniać podstawowych wymagań, ich wniosek może zostać odrzucony. McGregor znalazł też sprzymierzeńca w postaci lokalnego posła.

Wayne Marston, Nowy Demokrata ze Stoney Creek obwinia za ten stan rzeczy cięcia jakie rząd konserwatywny wprowadził w Service Canada, co z kolei spowolniło proces rozpatrywania podań. Uważa on, że przypadek McGregorów jest do załatwienia przy odrobinie dobrej woli biurokratów.

Po interwencji w Ministerstwie Imigracji, McGregor otrzymał odpowiedź, w której natchnięto go nadzieją na szybsze rozpatrzenie podania żony: – “Dokładamy wszelkich starań, aby poradzić sobie z aplikacjami które otrzymujemy – w sposób jak najbardziej efektywny i skuteczny. Niemniej jednak, wiele etapów postępowania przy rozpatrywaniu wniosku, w połączeniu z ilością wniosków, czasami utrudnia wydanie decyzji w tak szybkim czasie, jak byśmy sobie życzyli”. – odpisał urząd ministra Kenneya. Według strony internetowej ministerstwa – okres rozpatrywania podania wynosi 9-29 miesięcy.

Rząd federalny nie prowadzi rejestru obcokrajowców, którzy zaszli w ciążę podczas procesu starania się o status stałego mieszkańca. Jednak sądząc z dyskusji na internetowych forach problem McGregorów może być dylematem setek innych par. W przypadku normalnej ciąży bez komplikacji szpitalne procedury i testy kosztują w sumie około 7 tysięcy dolarów. Niektórzy więc doradzają sobie nawzajem wynajęcie akuszerki do domu zamiast wizytę w szpitalu. Usługi akuszerskie są darmowe dla mieszkańców Ontario, nawet dla tych bez stałego prawa pobytu. Jednak w przypadku komplikacji przyporodowych, matka i tak musi znależć się w szpitalu, co oznacza ogromne koszty nie pokryte przez OHIP.

McGregor pukał do wszystkich drzwi. Odwołał się nawet do premiera Stephena Harpera, który odesłał go do rządu prowincyjnego ale tam z kolei dowiedział się, że Ontario nie może dopomóc dopóki żona nie jest stałą mieszkanką prowincji.

W maju ubiegłego roku, powrócił do Kanady Steve Lance z Kingston wraz z tajwańską żoną i 3-letnią córeczką. Chcieliby już doczekać się kolejnego dziecka, ale muszą czekać dopóki 37-letnia żona Kanadyjczyka zacznie kwalifikować się do korzystania z systemu opieki medycznej.

Luka w systemie komplikuje życie bardzo wielu Kanadyjczykom, którym przyszło do głowy zakładać rodzinę poza granicami kraju.