Ta bakteria produkuje złoto

Kanada Series luty 18, 2013 at 10:26 am

Istnieje bakteria, która potrafi tworzyć bryłki złota. Niezwykłą właściwość mikroorganizmu Delftia acidovorans odkryli badacze z Uniwersytetu McMaster. Żyje na powierzchni bryłek złota. Ten mikroorganizm potrafi też przeżyć w wodnych roztworach złota, toksycznych dla życia.

Badacze z McMaster postanowili poszukać wyjaśnienia nieznanego dotychczas mechanizmu, który pozwala bakterii przetrwać w toksycznym środowisku. Podczas analiz w laboratorium okazało się, że bakteria produkuje molekuły, które chronią jej błonę komórkową i jednocześnie wiążą jony złota znajdujące się w wodzie w cząsteczki złota.

- To pierwszy dowód, że produkt metabolizmu może chronić przed toksycznością złota i prowadzić do biomineralizacji złota – napisali autorzy w opisie badania zamieszczonym w piśmie “Nature Chemical Biology”. A więc alchemia naszych pradziadów niekoniecznie była wyprawą z maotyką na słońce.

Jak wyjaśnił na swojej stronie internetowej zespół z McMaster, wytrącane przez bakterie Delftia acidovorans cząsteczki złota to właściwie zaczątki większych bryłek, samorodków, które można znaleźć np. w złotonośnych strumieniach.

- Działa tutaj mechanizm biomineralizacji złota, wyjątkowo mało dotychczas analizowany – powiedział cytowany w komunikacie uniwersytetu Nathan Magarvey, badacz pracujący w instytucie chorób zakaźnych im. Michaela G. DeGroote’a.

Według Magarveya odkryty proces będzie mógł być wykorzystany w przyszłości w oczyszczaniu zanieczyszczonych wód w kopalniach złota.

Jest to też początek dalszych badań nad rolą naturalnych molekuł.

- Koncentrujemy się na tym, jak bakterie wytwarzają molekuły i jakie są potencjalne korzyści wynikające z istnienia tych molekuł dla medycyny i dla kwestii ekologicznych. Nasz następny cel to bakterie, które żyją na powierzchni ludzkiej skóry i wewnątrz organizmu ludzkiego. Chcemy odkryć, jakie znaczenie dla naszego samopoczucia i zdrowia mają związane z człowiekiem bakterie i ich metabolity – powiedział Magarvey.