Wojna o Kensington Market

Lokalnie Series luty 18, 2013 at 1:19 pm

Podczas mroźnego długiego weekendu na ulicach przy torontońskim Kensington Market zebrała się grupa protestujących przeciwko budowie w sąsiedztwie dużego supermarketu Loblaws. Nowy sklep – według planów – ma mieć powierzchnię 20,000 stóp kw., a będzie umiejscowiony na piętrze kompleksu kondominiów w pobliżu College Street i Spadina Avenue.

Grupa protestujących, znana jako Friends of Kensington Market twierdzi, że sąsiedztwo supermarketu przyniesie okolicy więcej szkód niż korzyści, a przede wszystkim zniszczy najbardziej znany targ w Toronto.

Kensington Market sąsiaduje z Chinatown na Spadina Ave. Sam targ to sąsiedztwo ulic Baldwin St. i Kensington Ave. Obok St. Lawrence Market, jest on najbardziej znanym targiem Toronto. Jest to barwne miejsce, czasem zwane także targiem europejskim, w którym spotykają się liczne międzynarodowe kultury tworzące miasto. Około 1920 mieszkało tu 80% ludności żydowskiej miasta, jednak obecnie ich ślad można odnaleźć tylko w pozostałej tu zabytkowej synagodze. Wtedy te okolice znane były jako Targ Żydowski.

Teraz na paru ulicach sąsiadują ze sobą najróżniejsze sklepy, niektóre działające od 50 lat, reprezentujące bardzo eklektyczny wybór i specjalizujące się w towarach, owocach i warzywach różnych narodów. Od Indii Zachodnich, po Afrykę, kraje arabskie czy europejskie. W okolicznych uliczkach kolorowe fasady wiktoriańskich domów kryją sklepy z używaną odzieżą (tzw. vintage) lub kawiarnie. W piekarniach i restauracyjkach można posmakować autentycznych potraw z dalekich krajów.

W zimie – 21 grudnia, w dzielnicy odbywa się znany festyn Kensington Festival of Light, z barwnym pochodem, kukłami i świątecznymi lampami.