Nowe przepisy dotyczące testu emisji spalin

Fachowiec Radzi Series luty 19, 2013 at 11:58 am

zz diagnosticMinisterstwo Ochrony Środowiska 1 stycznia 2013 zmieniło sposób wykonywania testów spalin w samochodach. W związku z dużą ilością pytań z tym związanych wyjaśniamy na czym te zmiany polegają.

Według nowych zasad test polega na sprawdzeniu nie składu spalin wylatujących z rury wydechowej lecz na skontrolowaniu prawidłowości pracy „komputera pokładowego” samochodu, który powinen monitorować i regulować pracę silnika tak aby skład spalin mieścił się w założonych normach.

zz drive cleanW samochodach wyprodukowanych po 1998 roku odbywa się to przez podłączenie się urządzeniem testowym do komputera samochodowego, które z kolei jest podłączone do kompuera Ministerstwa Ochrony Środowiska.

W samochodach „poprzedniej generacji” tzn. wyprodukowanych przed 1988 rokiem, które nie posiadają w pełni rozwiniętej kontroli komputerowej pracy silnika test przeprowadzany jest w sposób zbliżony do poprzedniego tzn. poprzez analizę skadu spalin wykonywaną przy pracy silnika bez obciążenia (bez jazdy na rolkach).

Aby test mógł być wykonany, system kontroli pracy silnika (komputer „pokładowy”) musi w pełni kontrolować pracę silnika. Co to oznacza w praktyce? Jeśli świeci się kontrolka „check engine” oznacza to, że praca któregoś z podzespołów sterujących pracą silnika odbiega od założonych parametrów – efektem tego jest między innymi gorsze spalanie paliwa czyli „brudniejsze” spaliny. Test nie może być wykonany.

zz emisssionAby zgasić kontrolkę „check engine” należy wykonać naprawę uszkodzenia. Część kierowców „oszukuje” komputer, i samych siebie, poprzez chwilowe rozłączenie akumulatora. Ten sposób czyści – wyzerowuje pamięć komputera i kontrolka gaśnie. Jest to bardzo nieprawidłowy sposób „naprawy”. Poprzez „wyczyszczenie” pamięci komputera czyścimy mu również wszystkie informacje potrzebne do prawidłowego kontrolowania pracą silnika. W takim przypadku komputer musi wykonać serię wewnętrznych testów aby móc prawidłowo wykonywać swoja pracę. Musi sprawdzić czy wszystkie sensory i inne komponenty (a jest ich bardzo wiele w nowoczesnych samochodach) są wogóle podłączone, czy pracują we właściwy sposób w każdych warunkach (temperatura, szybkość, obciążenie itp.).

Takie wewnętrzne testy komputera narzucone przez producenta samochodu mogą zająć nawet kilka dni jazdy w zmiennych warunkach (miasto, autostrada, obciążenie…). Jeśli każdy z tych wewnętrznych testów nie zakończy sie pozytywnie dostaniemy wiadomość „monitor is not ready”. Oznacza to, że komputer samochodu nie ma odpowiednich danych aby wykonać swoją pracę i… test nie może być wykonany.

Tak więc należy, nie tylko z okazji „Emission Test”, zadbać o prawidłową pracę silnika bo – niestety – ignorowanie kontrolki „check engine” może doprowadzić do większych uszkodzeń a test spalin nie będzie mógł być wykonany. Czyli nie możemy przedłużyć rejestracji!

Ponieważ w warunkach domowych nie można sprawdzić czy wszystkie „monitory” są gotowe do pracy, radzę nie próbować samemu „naprawiać” lecz odwiedzić warsztat, który ma odpowiednie wyposażenie do testowania i napraw a unikną państwo w ten sposób rozczarowań przy przeprowadzaniu Testu Emisji Spalin.

Aby uniknąć rozczarowań przy próbie wykonania testu zapraszamy na przegląd i życzymy Szerokiej Drogi

Andrzej Bogucki, A&A Motors