Polski góral biskupem Eskimosów

Kanada Series luty 19, 2013 at 3:42 pm

Bp Krótki w Igloolik

Benedykt XVI mianował polskiego misjonarza oblata, ojca Wiesława Krótkiego, biskupem diecezji Churchill-Baie d’Hudson w północnej Kanadzie. To jedna z ostatnich nominacji w pontyfikacie papieża ustępującego 28 lutego.

48-letni Polak pracował wcześniej od 23 lat na Północy Kanady, ostatnio jako misjonarz w zamieszkanej przez Inuitów arktycznej osadzie Igloolik.

Diecezja ma powierzchnię siedmiokrotnie większą od Polski (2,3 mln km kw.). Na jej terenie mieszka 33,5 tys. osób, z czego 9,5 tys. katolików. Posługę duszpasterską pełni tam 16 księży

 Parafia św. Stefana w Igloolik, jedna z najstarszych misji na tym terenie

zakonnych i 3 diecezjalnych.

Urodzony 12 czerwca 1964 w Istebnej, Wiesław Krótki w 1979 roku wstąpił do Niższego Seminarium Duchownego Misjonarzy Oblatów (OMI) w Markowicach. 7 września 1983 r. został przyjęty do nowicjatu tego zgromadzenia w Kodniu, a 8 września 1988 r. złożył pierwsze śluby zakonne. Przygotowywał się do kapłaństwa w latach 1985-1990 w Wyższym Seminarium Duchownym Misjonarzy Oblatów w Obrze i 19 czerwca 1990 roku otrzymał święcenia kapłańskie.

Przełożeni wysłali go od razu w tym samym roku na misje w północnej części Kanady. Pracował duszpastersko wśród Eskimosów nad Zatoką Hudsona. W latach 1999-05 był przełożonym delegacji oblatów nad Zatoką Hudson. Ostatnio pracował w Igloolik,

Bp Wiesław Krótki

jednej z najstarszych misji na tym terenie. Obsługiwał stamtąd jeszcze pięć innych misji na Ziemi Baffina: Hall Beach, Sanerajak, Iqaluit, Pond Inlet, Nanisivik i Arctic Bay, przy czym te ostatnie są oddalone od Igloolik o 1000 do 1500 km.

Nowy biskup zastąpi dotychczasowego ordynariusza, swego zakonnego współbrata, 77-letniego Kanadyjczyka bpa Reynalda Rouleau.

Bp Wiesław Krótki w 1996 roku otrzymał obywatelstwo Kanady. Potrafi komunikować się w języku inuktitut, którym posługują się Eskimosi zamieszkujący Nunavut i Terytoria Północno-Zachodnie.

 

Misyjne wspomnienia o. Krótkiego z kanadyjskiej Arktyki TUTAJ