Czy policja w Quebecu była zbyt brutalna?

Kanada Series luty 23, 2013 at 2:50 am

Brutalne zachowanie policji w Quebecu skupiło uwagę międzynarodowej opinii publicznej, po tym, jak ujawnione zostało nagranie z kamery wideo, na którym widać moment aresztowania 19-letniego mężczyzny podejrzanego o rozbój.

Na nagraniu widać, jak czterech oficerów kopie leżącego na ośnieżonym parkingu człowieka w miejscowości Trois-Rivieres.

 

Aresztowany, Alexis Vadeboncoeur jest oskarżony o rozbój. Miał dokonać napadu z bronią w ręku na aptekę w TroisRivieres.
W sądzie zeznał, że został przez policjantów uderzony w genitalia i w głowę. Cały incydent nagrany przez kamerę wideo trwa 30 sekund.
Film szybko rozprzestrzenił się poprzez Internet, pokazała go też stacja CNN.

To nie pierwszy raz, gdy policja kanadyjska jest oskarżana za niepotrzebną brutalność. Była bardzo krytykowana za zbyt zdecydowane działania podczas protestów studenckich w Montrealu w 2012 roku.
Prawnik aresztowanego bandyty Vadeboncoeur’a, Rene Duval, powiedział, że przemyśli możliwość pozwania policjantów w sądzie cywilnym.
- To skandal, co działo się tutaj – powiedział Duval. – Ludzie, którzy w sposób oczywisty skłamali w swoim raporcie po zdarzeniu nie mogą być wiarygodni, gdy dostarczają dowodów o przestępstwie.

Wszyscy czterej funkcjonariusze zaangażowani w sprawie są obecnie zawieszeni w czynnościach i nie pobierają wynagrodzeń.
Szef lokalnej policji nie chciał komentować zdarzenia, ale rzecznik miasta Trois-Rivieres stwierdził, że gmina nie toleruje takiego zachowania policji.
- My nie popieramy działań policjantów, jakie widzieliśmy na nagraniu – powiedział Yvan Toutant – To nie jest normalna praktyka policjantów w naszym mieście. Będziemy czekać na wnioski z dochodzenia w tej sprawie. Chcielibyśmy jednocześnie, by policjanci wiedzieli, że burmistrz Yves Levesque ma do nich zaufanie.
Tymczasem Minister Bezpieczeństwa Publicznego Quebecu, Stephane Bergeron, stwierdził w rozmowie z Radio Canada, że tego rodzaju przemoc, jak w Trois-Rivieres jest nie do przyjęcia w Quebecu i nie będzie tolerowana.